کار غیراخلاقی همسرم داغونم کرده

تصویر
58

آغاز زندگی مشترک یعنی برقراری روابط دو جانبه برای برآورده شدن نیازها و انتظارات، در این بین عوامل متعددی که مانع برآورده شدن این نیازها و انتظارات است ایجاد خواهد شد که لازم است با این موانع آشنا شد و مهارتهای مقابله با آن را آموخت. مشاوره زیر یکی از مواردی است که به این مساله می پردازد.

سوال:
من شش ماه است نامزد کرده ام، یک ماه که از ازدواجمان گذشت، نامزدم از من رابطه خواست من هم قبول کردم، اما متوجه شدم که متاسفانه فیلم ها و تصاویر غیراخلاقی تماشا می کند، امروز هم در پیام با او دعوا کردم، نامزدم خیلی دوستم دارد، جانش هم برای من می دهد و من هم خیلی دوستش دارم، عاشقش هستم، ولی به خاطر اینکه فیلمها و تصاویر غیر اخلاقی می بیند خیلی داغون هستم. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ: 
یکی از نیازهای اساسی و انگیزه های مهم که بیشترین نمود برای ازدواج دارد، نیاز جنسی در آقایان و نیاز عاطفی در خانم هاست، خب طبیعتا وقتی در دوران عقد باشید محدودیت هایی وجود دارد و آنچنان که شاید و باید نیازهای جنسی آقا تامین نمی شود و همچنان به دنبال ارضای آن است، در این بین اگر فرد دارای توانمندی در خود کنترلی نباشد، ممکن است لغزشهایی داشته باشد و به سراغ تماشای این گونه تصاویر و فیلمها که متاسفانه امروزه به خاطر موبایل و اینترنت، دسترسی به آن خیلی راحت و سهل شده است برود، رفتن به سمت اینگونه تصاویر یعنی نادیده گرفته شدن نیاز عاطفی در شما و این یعنی حس خشم، ناراحتی و تنفر. البته بحث گناه بودن و خلاف انتظارات و ارزشهای شما بودن کار او و نگرانی شما از این مساله هم جای خودش دارد.
خب شما اعتراض و ناراحتی خودتان را به او گفتید و احساسات خود را بیان کرده اید که مساله مهم و خوبی است و در کنار آن باید از تکنیک های زیر هم استفاده کنید.

1: جدا سازی بین فرد و رفتار
معمولا وقتی از یک نفر رفتار منفی دیده می شود ما نسبت به آن فرد احساس منفی پیدا می کنیم و ممکن است بگوییم مثلا چه آدم بدی یا چه آدم بی شخصیتی و... در حالی که هیچ شخصی، ذاتا بد نیست؛ بلکه رفتارهای بد و ناپسند، او را بد می کند، بنابراین در روابط بین زن وشوهر خیلی مهم است که وقتی شما یک رفتار منفی از همسرتان می بینید، سریع همسرتان را بد ندانید، بلکه باید آن رفتارش را بد بدانید، وقتی این چنین شد ضمن دوست داشتن او و حفظ رابطه صمیمی سعی می کنید با دلسوزی، رفتار منفی او را اصلاح کنید. این کار مثل زمانی است که همسرتان مریض می شود، مثلا سرماخوردگی پیدا می کند، در اینجا شما سرماخوردگی را جزء ذات همسرتان تلقی نمی کنید و سعی می کنید سرماخوردگی را درمان کنید.

2: تامین نیازهای جنسی
سعی کنید چه در دوران عقد و چه در دوران بعد از عروسی و زندگی مشترک، او را از لحاظ نیازهای جنسی تامین کنید. تامین نیازهای جنسی آنهم با کمیت بیشتر و کیفیت هر چه بهتر، عامل بسیار مهمی در کنترل رفتارهای جنسی او خواهد بود.

3:برطرف کردن موانع ازدواج و آغاز زندگی
همانطور که عرض کردم، بعد از اجرای صیغه عقد هر چند از لحاظ جنسی شرعا جایز به ارضای نیازهای جنسی یکدیگر هستید؛ اما باز هم محدودیت هایی از لحاظ کمیت و کیفیت در رابطه زناشویی وجود دارد، بنابراین چنانچه هنوز وارد زندگی مشترک و به اصطلاح عروسی نشده اید، سعی کنید هر چه سریعتر زمینه های لازم را فراهم نمایید.

4: بیشتر کردن عوامل صمیمیت
از آنجایی که ممکن است این احساس خشم و ناراحتی و داغون شدن شما، در روابطتان تاثیر منفی بگذارد، لازم است که توجه داشته باشید از حد نگذرد و افراطی صورت نگیرد. وقتی از یک مساله احساس ناراحتی می کنید، اولا نسبت به احساستان آگاهی داشته باشید، دوما بدانید ابراز احساساتتان به چه منظوری است (اصلاح رفتار منفی طرف مقابل) و سوما آن را کنترل کنید و نگذاریداین مساله، جنبه های دیگر زندگی و روابط شما را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین باید توجه داشته باشید با توجه به اینکه یک رابطه همسرانه صمیمی، ابعاد مختلفی دارد، نباید همه آنها را به خاطر یک مساله فدا کرد. توضیح بیشتر اینکه بر اساس منابع علمی صمیمیت دارای ابعاد 9 گانه، صمیمیت عاطفی، صمیمیت روان شناختی، صمیمیت عقلانی، صمیمیت جنسی، صمیمیت جسمی غیر جنسی، صمیمیت معنوی، صمیمیت زیبایی شناختی، صمیمیت اجتماعی و تفریحی، صمیمیت زمانی است و برای افزایش صمیمت باید برای همه ابعاد آن برنامه داشته باشید، و به خاطر ناراحتی از آنها کم نگذارید، بلکه آن ها را تقویت کنید.

5: توجه بیشتر به نقاط مثبت شوهر
معمولا وقتی از همسرمون رفتاری منفی که به شدت ما را ناراحت میکند را می بینیم ، این ناراحتی مانند عینکی رنگی همه چیز را منفی نشان میدهد و دیگر نمی توانیم به نکات مثبت همسرمان توجه کنیم و همین باعث می شود کم کم رابطه ها سرد شود، در حالی که باید مراقب باشیم و در همه مراحل زندگی در خوشی ها و ناخوشی ها در ناراحتی و شادی و... به نقاط مثبت همسران هم توجه داشته باشیم و برای آن اهمیت قایل شویم.

ارسال نظر

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.