حدیث

مقاله

تفاوت مغز زن و مرد

مغز زن و مرد باهم متفاوت است، یک زن در زمانی معین می تواند از دو نیمکره مغز خود استفاده کند، یعنی همزمان از مهارت کلامی و هم ذهنی بهره می برد، اما مرد به طور همزمان نمی تواند از نیمکره های مغز خود استفاده کند، البته در برخی مواقع استثناهایی نیز وجود دارد.

رفتار و عکس العمل افراد نیز به وضوح، این مهم را نشان می دهد. زن ها در زمینه ی ارتباطی و مردها در زمینه ی فضایی مهارت دارند به همین علت مرد براساس استدلال و منطق حرف می زند اما زن از روی احساس و عواطف سخن می گوید و راحت تر می تواند ابراز احساسات، را با الفاظی بیان کند.

زمانی که زن ناراحت و عصبانی است، نمی تواند منطقی فکر کند و تنها به دنبال یک شنونده ی خوب می گردد تا درد دل کند، وقتی صحبت می کند به آرامش می رسد اما اگر مردی ناراحت شود قدرت اندیشیدن او پایین آمده و آرامش خود را از دست می دهد  و سعی می کند با سکوت و انجام کارهایی مثل قدم زدن به آرامش برسد.

زن در آن واحد چند کار مانند فکر کردن، بیان احساسات و حرف زدن را همزمان انجام می دهد ولی مرد ترجیح می دهد اول فکر کند، بعد به دنبال عمل برود و همه چیز را در عمل نشان دهد. همین طور که بارها از زبان یک مرد شنیده اید که می گوید، من با عمل احساسات را نشان می دهم در حالیکه زن می گوید من در قالب الفاظ حسم را بازگو می کنم. در مغز زن بین مراکز عاطفی و زبانی میلیاردها نورون وجود دارد.

زن و مرد در عشق ورزی نیز متفاوتند، زن با حرف زدن به عشق پی برده و آن را ابراز می کند. ولی مرد در عمل عشقش را ثابت می کند البته ناآگاهی زن و مرد می تواند موجب سردی روابط شود برای نمونه مردی که از موضوعی ناراحت است هیچگاه همسرش نباید با او شروع به حرف زدن بکند بلکه باید به او اجازه بدهد تا در غار تنهایی خود به آرامش برسد بعد با او صحبت کند.

اساس داشتن رابطه ی سالم ، مهارت و شناخت روحیات و ویژگی های طرف مقابل است، اگر زوجین نسبت به خصایص هم آگاه باشند می دانند چه موقع و چگونه باید عکس العمل مطلوبی بروز دهند تا به زندگی آن ها آسیبی وارد شود، بیش تر مشکلات زوج ها به علت اقدامات نادرست و نابه جا است، درست زمانی که هر کدام از آن ها حس می کنند همراه و همدل برای آسایش همسر خود هستند به طور ناخواسته خود عاملی بر تنفر و عدم آرامش او می باشند.

کاری از: خانواده برتر

منابع:

-بیرقی، ابوالفضل، نداغی،ایلانداغی، خانواده موفق،انتشارات نوای دانش(۱۳۹۲)

-دکتر جان گری، باهم برای همیشه، ترجمه شیرین یزدانی، انتشارات ارمغان گیلار(۱۳۹۲)

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top