حدیث

مقاله

چه زنی مورد پسند یک مرد است؟

دختران مجرد به دنبال پیدا کردن جواب این سؤال هستند، تا بتوانند ضمن تغییر در رفتار و کردار خود، همسری ایده آل را جذب نمایند، زنان متأهل نیز در جستجوی پاسخ بوده تا بدانندچگونه رفتار کنند که  همسران خود را بیش از گذشته علاقه مند خود سازند. اما در این بین رفتارهای متغیر آقایان مشکلات زیادی را به وجود می آورد. مردها زن را به دو مقصود، یکی برای دوستی و خوشگذرانی و دیگری برای ازدواج و تشکیل یک خانواده گرم و صمیمی، طلب می کنند. این دو هدف کاملاً متفاوت و متناقض است، به طوری که یک مرد برای رسیدن به هدف اول به دنبال زنی بدحجاب، سبک سر و... است و برای رسیدن به مقصود دوم به دنبال همسری محجبه، متین و...، که به قول معروف همسری آفتاب و مهتاب ندیده است، می باشند.

عدم آگاهی دختران و زنان از این اهداف آقایون موجب می شود تا خانم ها گاهاً موقعیت خود را از دست بدهند، چون آن ها نمی دانند یک مرد به دنبال دوستی با آن هاست یا ازدواج ،  درست اتفاقی که امروزه در جامعه ما به وفور دیده می شود، یک زن باید بداند مرد برای انتخاب همسر آینده از حساسیت ویژه ای برخوردار است،زیرا نسبت به او احساس مالکیت دارد و دوست ندارد هیچ نگاه و نظری به دنبال او باشد. آنان ترجیح می دهند همسرشان به سرکار نرود یا در یک محیط زنانه مشغول کار شود و حداقل ارتباط را، با آقایان داشته باشد.

هر قدر زن از صفات زنانگی و عاطفی بالایی برخوردار باشد، بیش تر محبوب همسر خود می شود. هراندازه از صفات زنانه و شخصیت و وقار دور شود این فاصله بیش تر خواهد شد چون دوری و نزدیکی عاطفی با علاقه ی همسر رابطه مستقیم خواهد داشت، مصداق روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) که فرمودند:« بهترين زنانتان، آن زن زايا، بسيار مهربان و پاكدامن است كه براى شوهرش خودآرايى مى كند و از غير او خود را محفوظ نگه مى دارد، حرف شوهرش را مى شنود و فرمان او را اطاعت مى كند... .»۱ است.

مرد به طور ذاتی دوست دارد که همسرش منعطف، متکی و عاطفی باشد و انتظار دارد که تکیه گاه همسرش شود، مرد زمانی که زن به او متکی است بسیار خرسند است و نسبت به او تمایل بیش تری نشان می دهد. زن مقتدر، مغرور و مستقل چون دارای صفات مردانه می باشد، کم تر مورد توجه یک مرد قرار می گیرد و  در نتیجه بین آن ها دافعه به وجود می آید.

درنتیجه می توان گفت، زنی، مورد پسند مرد است که ضمن آگاهی از خصوصیات طرف مقابل بتواند به موقع رفتار و کردار زنانه از خود بروز داده و مرد را همچون آهن ربا به سمت خود جذب نماید.

 

پی نوشت:

۱. كافى(ط-الاسلامیه) ج5، ص324، ح1

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top