حدیث

مقاله

سیاست های رفتاری مرد

پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «مرد سرپرست خانواده است و هر سرپرستی نسبت به زیردستانش مسؤولیت دارد.»۱

در این مبحث قصد داریم شما آقای محترم را با یک سری سیاست های رفتاری در برخورد باهمسرتان، آشنا سازیم تا بتوانید ضمن فراگیری این کلیدهای گوهربار به راحتی قلب اورا تصاحب و زندگی سرشار از رضایت و شادکامی را در پیش بگیرید.

- گرفتاری و مشکلات کاری را پشت درب منزل بگذارید و با ذهنی آرام و روحیه ای شاد وارد منزل شوید.

- هدیه ای هرچند کوچک برای همسر خود تهیه نموده و با لبخندی پراز محبت به او تقدیم کنید که هدیه دادن به خصوص به همسر، موجب تداوم مهر و محبت می شود.

- اگر در محیط خانه چیزی بر وفق مراد نبود با خونسردی و خوشرویی و به طور غیر مستقیم ،تذکر دهید.مصداق روایتی از امام علی (علیه السلام) می باشد که فرمودند: «همیشه با همسرت مدارا کن و با او به نیکی معاشرت نما، تا زندگیت با صفا شود.»۲ 

- در مقابل همسر خود، هیچ گاه از روحیات و شخصیت زنان دیگر تمجید نکنید.

- هیچ گاه کمبودهای همسر خود را به رخش نکشید و سعی نمایید معیارهای برتر او را آنچنان پررنگ جلوه دهید تا کمبودهایش نادیده گرفته شود و این را بدانید که گل بی خار خداست و هر انسانی به مقتضای شرایطی که در آن رشد کرده ، دارای معیارهای مثبت و منفی می باشد.

- بستگان همسر را همانند بستگان خود دانسته و برای آن ها احترام قائل شوید.

- همسر خود را نزد اقوام و خویشان خودتان، محترم شمرده تا آنان نیز به خوبی پذیرای همسر شما باشند و او را به عنوان یکی از اصلی ترین اعضای خانواده قبول کنند.

- در کارهای منزل همراه و همدل همسر باشید.

- هیچگاه مسائل شخصی زندگی زناشویی خود را پیش دیگران بازگو ننمایید و راز دار باشید.

- خود را برتر از همسرتان ندانید و سعی کنید به جای استفاده از کلمه ی «من و تو» همیشه و در همه حال واژه «ما» را به کار ببرید و بدانید اگر خوشی و شادی در زندگی هست متعلق به هردوی شما و اگر مشکل و گرفتاری نیز وجود دارد متوجه ی هر دو می باشد.

-ساعاتی از روز را به همسر خود اختصاص داده و نیازهای عاطفی و جسمانی او را برآورده کنید.

- هنگام صحبت همسر، یک شنونده خوب باشید و به موقع واکنش نشان دهید.

- کارها و رفتار همسر خود هر چند ناچیز را کوچک نشمارید و او را مورد ستایش قرار دهید.

- در مقابل همسر خود احساس غرور و قدرت نکنید.

- همسر را در خانه محدود نکنید و اجازه دهید ساعاتی را برای خودش اختصاص دهد.

- اگر همسرتان خسته و ناراحت است با محبت و ابراز علاقه، آرامش کنید.امام صادق (علیه السلام) در این رابطه می فرمایند:« کسی را که دوست می داری به او بگو، زیرا این اظهار دوستی، عشق و علاقه ی شما را نسبت به هم افزونتر و مستحکمتر می کند.»۳

و...

بدانید زندگی کوتاه است، پس با لذت و شادی آن را در کنار همسرتان سپری کنید و به توصیه خداوند بلند که فرموده اند:« آن ها لباس شما هستند، و شما لباس آن ها، هر دو زینت هم و سبب حفظ یکدیگرید.»۴ در محبت و حفاظت از همسر،جامعه عمل بپوشانید.

پی نوشت:

۱. مستدرک الوسایل، ج ۱۴، ص ۲۴۸

۲. حرعاملی ، ج 20، بی تا ص 169

۳. اصول کافي، ج2، ص644، ح2

۴. سوره بقره، آیه۱۸۷

نویسنده: تاجیک، راهله

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top