حدیث

مقاله

۴سال رابطه‌ی بی هدف

نیاز و تمایل به رابطه با جنس مخالف در غریزه و درون هر انسانی وجود دارد و همین عامل نیز انسان را وادار به تشکیل زندگی و ازدواج می‌کند. در واقع دختر و پسر یا زن و مرد، هنگامی که در مجاروت و ارتباط با یکدیگر قرار می‌گیرند، به اوج هیجانات جنسی و عاطفی می‌رسند.
مسلما برای تعدیل این نیازها و هیجانات، ازدواج بهترین و عاقلانه‌ترین کار است. امّا اگر این علاقه و میل درونی به جنس مخالف، از چارچوب هنجارهای عرفی و شرعی خارج شود و به سمت روابط بی قاعده کشیده شود، می‌تواند به دوستی‌های دختر و پسری منجر شود. از همین رو بدنبال پاسخ به سوال یکی از کاربران در این خصوص هستیم.
سوال:
دختر ۲۵ ساله‌ و دانشجوی ارشد معماری هستم. با پسر ۲۸ ساله ارشد عمران، حدود ۴ساله است که دوست هستم. چند ماه پیش جهت آشنایی به منزلمان آمدند. البته نه برای خواستگاری؛ چرا که پدرشان مخالف ازدواج پسرشان هستند و معتقدند که ازدواج برای پسرشان فعلا زود است. امّا آقاپسر قصد دارد برخلاف پدرشان اقدام کند.
درطول این چند سال ارتباط، بارها موقع جروبحث، از من خواسته که ایشان را رها کنم و با کسی دیگر ازدواج کنم، ولی از آنجایی که من از حس و علاقه‌اش به خودم باخبرم، هیچ گاه این کار را نکردم.
این را می‌دانم که اگر با مخالفت خانواده‌اش اقدام به ازدواج کند، زندگی سختی را پیش رو خواهیم داشت[آدم قابل اتکایی نیست] و با این بی محبتی‌هایی که در این مدت از ایشان دیدم، نمی‌خواهم در زندگی مشترکمان تکرار شود و زندگی پر از تنشی داشته باشم. لطفا مرا راهنمایی کنید که چکار کنم؟
جواب:
قبل از تحلیل شرایط شما، این نکته را باید یاد آور شوم که اصلا مسیر درستی را برای ازدواج انتخاب نکردید؛ چرا که اولا این نوع رابطه از منظر شرع نادرست و بعضا گناه آلود است. دوم اینکه دوستی و رابطه‌های دختر و پسری نمی‌تواند تضمین کننده آینده شما شود. به علاوه اگر تصور می‌کنید که حتما با دوستی و رابطه، قادر خواهید بود که ازدواج موفقی داشته باشید سخت در اشتباه هستید.
امّا در مورد پسر مورد نظر شما که ۴ سال است باهم در ارتباطید، همانطور که خودتان هم اشاره کردید از یک طرف خانواده آقاپسر با ازدواج او مخالفت می‌کنند و از طرفی طرف مقابل، فرد قابل اتکایی هم نیست که در صورت عدم حمایت والدینش بتواند گلیم خود را از اب بکشد. به علاوه ۴ سال ارتباط و دوستی بسیار زیاد است و به نظر می‌آید اگر تکلیف خود را الان مشخص نکنید همینطور این دوستی بی هدف ادامه پیدا می‌کند و در اینجا بیشترین آسیب را شما خواهید دید؛ زیرا بهترین سالهای عمرتان را صرف کسی کردید که در نهایت باید او را رها کنید.
در نتیجه اگر بدنبال این هستید که تکلیف خودتان مشخص شود توصیه می‌کنیم که ارتباط خود را با فرد مذکور کاملا قطع کنید و به او گوشزد کنید تا زمانی که رضایت خانواده خود را بدست نیاورده و به صورت رسمی همراه با خانواده جهت خواستگاری اقدام نکند، ارتباطی با او نخواهید داشت.
این کار شما، باعث می‌شود که فرد به خودش بیاید و اگر واقعا تمایل زیادی به شما داشته باشد، به هر دری خواهد زد تا رضایت خانواده‌اش را برای ازدواج با شما بدست آورد. اگر هم واقعا انگیزه‌اش برای ازدواج باشما زیاد نباشد بعد از مدتی خسته می‌شود و شما را به راحتی رها می‌کند. ولی تاکید می‌کنم هیچ گاه تازمانی که همراه با خانواده به صورت رسمی اقدام نکرده، با او ارتباط برقرار نکنید.
در آخر نیز این نکته را یادآور می‌شوم که همواره در عرصه‌های مختلف زندگی، هیچ گاه توکل برخدا و استمداد از او را فراموش نکنید و به یاد داشته باشید آنچه را که خدای متعال نهی کرده است بی دلیل و بی حکمت نیست و نباید در برابرش بی تفاوت شد که این بی تفاوتی، با خود دور شدن از آرامش، سعادت و موفقیت واقعی را بدنبال خواهد داشت؛ «مَنْ تَوكَّلَ عَلَى اللّه ذَلَّتْ لَهُ الصِّعابُ وَ تَسَهَّلَتْ عَلَیْهِ الأَسْبابِ؛ هر كس به خدا توكل كند، دشوارى‌ها براى او آسان مى‌شود و اسباب برایش فراهم مى‌گردد.»[۱]
پی‌نوشت:
[۱]. تصنیف غررالحکم و دررالکلم، ص۱۹۷، ح۳۸۸۸
منابع کمکی:
۱ـ نظر اسلام درباره روابط دختر و پسر، ابوالقاسم مقیمی حاجی، نشریه صباح، شماره ۷ـ۸
۲ـ روابط دختر و پسر، علی اصغر احمدی
بازنشر اول: رهروان ولایت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top