حدیث

مقاله

ویژگیهای همسر شایسته از نظر اسلام

به طور کلی خصوصیات و ویژگیهای همسر شایسته عبارت است از:
1- هماهنگی با شوهر
برای حفظ هر نظامی هماهنگی ضروری است. بنابراین چنانچه زن با شوهر هماهنگی نداشته باشد و از او تبعیت ننماید، نظام خانواده به هم خواهد خورد. بدیهی است هماهنگی زن با شوهر در اموری است که خارج از منطق و وظیفه نباشد، و متقابلا شوهر نیز باید در این هماهنگی، مقابله به مثل نماید.
2- تمکین و تأمین نیاز جنسی
یکی از انگیزه های مهم در ازدواج نیاز جنسی است که ضرورت دارد طرفین در ارضای این نیاز اقدام کنند.
3- زینت و آرایش برای شوهر
زن باید برای جلب توجه شوهر به نظافت و آرایش خود برسد و لباس آراسته بپوشد. انجام این امر به قدری مهم است که در بعضی از موارد به از هم پاشیدگی اساس خانواده می انجامد. در اینجا لازم به یادآوری است که هیچ شوهری از زنی که برای دیگران خودآرایی و خودنمایی کند، خوشش نمی آید.
4- داشتن پوشش مناسب
زنان باید بدن خود را از نامحرم بپوشانند. یکی از عللی که در غرب بنیان خانواده را سست کرده و از هم گسیخته، خودنمایی زنان با بدن های عریان است. مردان ایرانی، حتی افراد بی بندوبار و به اصطلاح متجدد، زنی را که با اندام بدون پوشش و لباس های کوتاه و تنگ در برابر نامحرم ظاهر شود، برای همسری نمی پسندند.
5- داشتن جمال و کمال
زن باید از نظر فیزیکی سالم، و از نظر زیبایی مورد پسند همسرش قرار گیرد. همسر زیبا و سالم با داشتن خصوصیات خلقی مناسب و سایر شایستگی ها، نعمتی است که مافوق آن متصور نیست.
6- اصالت خانوادگی
چون وراثت و تربیت، اساس رفتار انسان را تشکیل می دهد، بنابراین منظور از اصالت خانوادگی آن است که دختر در خانواده ای مؤمن و با فرهنگ تربیت شده و از نظر وراثت نیز زمینه داشته باشد؛ در این صورت متخلق به اخلاق حسنه خواهد بود.
7- عاقل و خردمند
زنی که یک عمر با مردی مصاحبت دارد، باید باهوش و خردمند باشد. عقل و خرد از ویژگی های زن شایسته است. رسول خدا (ص) فرمود: «ایاکم و تزوج الحمقاء فان صحبتها ضیاع و ولدها ضباع»؛ از ازدواج با زنی که کم خرد است خودداری کنید. زیرا همنشینی با او تباهی است و فرزندان او مظهر نادانی خواهند بود. (بحارالانوار، ج103، ص 237)، در توضیح این مطلب باید گفت چون وراثت در میزان هوش مؤثر است بنابراین احتمال کم هوشی در کودکان با والدین کودن و کم هوش زیادتر است. وانگهی زن بی سواد یا کم سواد قادر به رفع نیازهای خانوادگی و به ویژه مسائل تربیتی فرزندان نخواهد بود.
8- دیانت و تقوی و حسن خلق
همان طور که دیانت و تقوی و حسن خلق از معیارهای شوهر شایسته است، برای زن نیز از جمله حسنات و ضوابط شایستگی به شمار می رود. بنابراین از ازدواج با زنی که واجد ضد ارزش های زیر باشد، باید خودداری کرد: بی بندوبار، بی حجاب، بد اخلاق و عبوس، بی عفت، سفیه و ناهنجار، خود پسند و از خود راضی، کینه توز، لجباز و ناسازگار، بد زبان و درشت گفتار.

منبع: دایره المعارف اسلامی طهورا

 

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top