حدیث

مقاله

چقدر از ملاکهایم کوتاه بیام؟

سلام دختر ۲۸ ساله ای هستم. این اواخر خواستگاری برایم آمده است. گرچه در بعضی از موارد با هم تناسب داریم ولی در موارد دیگه خیلی در سطح انتظارم نیست. از یک طرف سنم در حال بالا رفتن است و رد کردن این خواستگار باعث میشه همچنان مجرد بمانم و معلوم نیست کی خواستگار برایم بیاید. از طرفی دیگر این خواستگارم خیلی مطلوب من نیست. به نظرتان حد کوتاه آمدن از ملاکها باید چقدر باشد؟
پاسخ سوال:
با سلام به شما کاربر گرامی
گرچه توضیح چندانی از تناسب خود با خواستگارتان مطرح نکردید و نمی‌توان بدون اطلاعات کافی، اظهار نظر قطعی درباره خواستگارتان داد ولی با توجه به بالا رفتن سنتان و اینکه احتمال آمدن خواستگار مناسب را کم می‌دانید، یک شاخص کلی برای امثال شما دختران محترم و گرامی این است که حد کوتاه آمدن: برای پرهیز از تجرد یا تاخیر ازدواج این است که فقط در صورت نبود ملاکهای اصلی که زندگی را غیر قابل تحمل می‌کند، طرف را رد کنند و در غیر اینصورت تا می‌شود از ملاکهای ترجیحی کوتاه بیایند؛ چون عقل می‌گوید از دست دادن بعض منافع برای فرار از ضرر زیاد اشکال ندارد یا به عبارت دیگر از نظر عقل طرف مقابل باید بهترین گزینه موجود بر اساس شرایط فرد باشد، بر این اساس یک دختر سن بالا با توجه به احتمال تجرد تا اخر عمر، می‌تواند مثلا [این صرفا یک مثال است] با فردی که تحصیلات چندانی یا شرایط ظاهری خوبی ندارد یا سنش کمی بالا است یا ... ازدواج کند.
از باب تاکید: کوتاه آمدن در برابر ملاکهای اصلی ازدواج [مانند؛ دینداری، اخلاق] هرگز، ولی کوتاه آمدن در برابر ملاکهای ترجیحی بستگی به آستانه تحمل فرد دارد [به عبارت دیگر: بستکی به این دارد که فرد چقدر می‌تواند در صورت نبود برخی ملاکهای ترجیحی در زندگی زناشویی کنار بیاید.]
منظور از ملاکهای اصلی این است که نبود آن به پایداری خانواده معمول مردم لطمه می‌زند و رضایتمندی و دلخوشی زوجین را از زندگی از بین می‌برد و سبب اختلاف شدید شده و زندگی را غیر قابل تحمل می‌کند و یا منجر به جدایی میشود. در برابر ملاکهای اصلی ملاکهای ترجیحی وجود دارد که بودن آن بهتر است بدلیل اینکه  وجودش در پایدارتر کردن و نیز موفقیت بیشتر و رشد و بالندگی خانواده موثر است ولی نبودش هم مشکل ساز نیست. 
با آرزوی موفقیت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top