حدیث

مقاله

ایا برای قوام زندگی پسر باید خوشتیپ باشد؟

سلام. دختری هستم 19 ساله دانشجوی پزشکی، به شدت پایبند به مسائل دینی مذهبی و اصول اخلاقی، از لحاظ ظاهری هم زیبا و جذاب هستم، خواستگارهای زیادی داشته ام .با یکی از هم دانشگاهیان از طریق معرفی خانواده ها آشنا شدیم، دوجلسه با ایشان و خانواده شان صحبت کردم و تحقیقات لازم را انجام داده ایم، از همه لحاظ واقعا مورد پسند خانواده ها هستیم ، هم از لحاظ مذهبی، دیدگاه های سیاسی،شرایط سنی، اخلاق، ادب و ... . فقط چند مورد سوال داشتم: 1. با وجود اینکه خیلی از پایندیشان به اصول مذهبی و هم کفو بودنش خوشم می آید و ملاک هایم را دارند، مشکلی که هست از لحاظ قیافه واقعا مطلوبم نیست نمیگویم زشت است اما از نظر شخص خودم "گاهی" حس میکنم معمولی هم نیست و خیلی نگرانم از طرفی حیفم می آید( گرچه خانواده میگویند پوشش متشخصانه ای دارند و آدم مذهبی است قیافه زیاد مهم نیست). ولی من مانده ام،در خلوتم ناراحتم میکند این موضوع، واقعا نمیدانم چه کنم؟ 2. مطلب بعدی اینکه ایشان همان اول گفتند معمولا آدم کم حرف و آرامی هستند از طرفی من پرشور و گرم هستم و برون گرا هستم و زود ارتباط برقرار میکنم، میترسم نتواند از لحاظ عاطفی و ابراز محبت مرا اغنا کند یا خوش ذوق نباشند. 3. اینکه هم رشته ای هستیم، و شرایط کاری سختی داریم، نمیدونم باتوجه به شرایط بالا دردسر ساز بشه یانه. البته معلومه ایشان درک بالایی دارند. 4. من خواستگارانی داشته ام که از لحاظ ظاهر و برخورد مطلوب بوده اند و از لحاظ مذهبی و سیاسی هم سو بوده ایم اما من در زمینه های اعتقادی و مذهبی و تحصیلی از آنها بالاتر بوده ام ولی در این مورد ایشان خیلی از لحاظ مذهبی درک بالایی دارند و نیازی نیست خیلی چیزهارا من برای ایشان توضیح بدهم و هم سوتریم. بعضی میگفتند نباید پسر ضعیف تر باشد در این مسائل. بعضی هم میگفتند اگر ظاهر رابپسندی تو میتوانی روی ضعیف ترها هم تاثیر بگذاری. الان مانده ام ظاهر خوب با اعتقادات متوسط یا ظاهر ضعیف با اعتقادات و مسائل مذهبی در حد عالی و شبیه من! یا به عبارت دیگر: خودم مذهبی هستم و دانشجوی پزشکی اماخواستگارم که از فامیلم هم بود و مرا خیلی دوست داشت از لحاظ تحصیلی و مذهبی در سطح پایین تری بود بخاطر اطلاعات کمی که داشت وگرنه عنادی نداشت با دین، و میگفت حاضرم بخاطر شما هر تغییری بکنم. اما نکته اینجاست که من خواستگار دیگری دارم که ایشان هم رشته ای هستند و از لحاظ مذهبی خیلی به هم نزدیک تریم و از لحاظ ادب و متانت خانوادگی در وضع بهتری بود، فقط در یک مورد آنهم قیافه وضعیت مطلوبی ندارند، بنظر شما من چه کنم؟ قیافه چقد مهم است؟ آیا فامیلم با آن وضع بهتر است یا هم رشته ایم؟ منتظر پاسخ همه سوالات بالا هستم. واقعا از مشاوره های عالی و حوصله و صبرتان ممنونم.
پاسخ
ر مورد سوال اول: در مقایسه اینکه پسر زیباتر از دختر باشد و یا بالعکس؛ معمولا زیبا تر بودن دختر نسبت به پسر موجب پایداری بیشتر زندگی خواهد شد چرا که اگر پسر زیبا تر از دختر باشد ممکن است پسر زیبایی خود را به رخ دختر بکشد و دختر احساس خوبی نداشته باشد.
اما در کل، میزان اهمیت زیبایی در ازدواج برای افراد مختلف متفاوته، اگه زیبایی همسر براتون خیلی اهمیت داره و این ویژگی را در او نمیبینید قطعا بر زندگی آینده شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. اما اگه میخواهید از این ایده‌آل خود بگذرید لازمه که روی شناخت و فکر خودتون کار کنید تا دچار مشکل نشید. البته آنچه در دین اسلام سفارش شده است ملاک اخلاق و دین داری است.[1]
در حدیثی از پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) نقل شده است که فرمود: «إِذَا جَاءَكُمْ مَنْ تَرْضَوْنَ خُلُقَهُ وَ دِينَهُ فَزَوِّجُوهُ إِلَّا تَفْعَلُوهُ تَكُنْ فِتْنَةٌ فِي الْأَرْضِ وَ فَسادٌ كَبِيرٌ؛ هر گاه كسى كه اخلاق و دينش را مى‏پسنديد براى خواستگارى نزد شما آمد پس دختر خود را به نكاح او در آوريد كه اگر چنين نكنيد موجب آشوب و فساد بزرگى در زمين گردد.» [2]
همچنین ییغمبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرموده است: «حُسْنُ الْخُلْقِ یُثَبِّتُ الْمَوَدَّة؛ خوشرویی دوستی را پایدار می‌کند.» [3]
و در روایتی دیگر فرمود:: «مرد مومن، کفو و همتای زن مومن است و مرد مسلمان، همتای زن مسلمان.» [4]
اما این به معنای نادیده گرفتن ملاکهای دیگر نیست بلکه از این جهت است که مثلا افراد مومن که هم کفو هم هستند میتوانند نسبت به ملاکهای دیگری غیر از اخلاق و دین داری، خود را کنترل کنند و کاری که موجب برهم زدن تفاهم و سازگاری میشود را مدیریت میکنند و در پی زندگی خداپسندانه و شادی هستند. و حتی اگر لازم است در این مورد مهارتهای لازم را فرا بگیرند فرا خواهندگرفت. بنابراین به شما بستگی دارد که آیا می توانید با ظاهر ضعیف(به قول شما) کنار بیایید یا نه.
پاسخ به سوال 2: نکته اول اینکه تناسب در درون گرایی و برون گرایی، مهمه. و نباید اختلاف در درون گرایی و برونگرایی دو نفر زیاد باشه ، میزانش با انجام تستهای شخصیتی و مراجعه به مشاورین مشخص میشه. نکته دوم اینکه آرام بودن و منزوی بودن میتونه بسیار مهم باشد و علامتی از نوعی شخصیت باشه که لازمه مهارتهای خاص در مورد زندگی با چنین شخصی را بیاموزید برای اینکار هم مراجعه به روانشناس و مشاوره حضوری مفیده.
پاسخ به سوال 3: توافق و همسویی شما در کار و رشته‌تون خوبه و نکته مثبتی است اما اینکه مشغله کاری زیادی دارید اگر نتوانید وقتتان برای با هم بودن و رسیدگی به نیازهای عاطفی و ... خود و خصوصا وقت لازم برای فرزندانتان در آینده، مدیریت کنید با مشکل مواجه خواهید شد لذا باید مدیریت کنید و وقت لازم را لحاظ کنید.
پاسخ به سوال 4: در خصوص این سوال، جواب مربوط به سوال اول را بخونید. اما اگر واقعا در انتخاب یکی از دو خواستگار مانده‌اید و درصدد انتخاب بهترین هستید، نیاز به بررسی های بیشتر و کسب اطلاعات کاملتری است تا بتوانید شخص بهتر و سازگارتر را انتخاب کنید که در این زمینه مشاوره حضوری کمک بهتری به شما میکند.
موفق باشید.

پی نوشت:
[1]. برای مطالعه کاملتر ملاکهای ازدواج از منظر دین به این لینک مراجعه کنید:http://www.welayatnet.com/fa/news/61383
[2]. تهذیب الاحکام، شیخ طوسی ، ج7 ، ص39
[3]. تحف العقول، ص45
[4]. وسائل الشیعه، ج14، ص44
منبع: ولایت نت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top