حدیث

مقاله

تکلیف دختران بی شوهر چیست؟

سوال: در یک مطلبی که بررسی می کردم نشان می داد اگر نمام مردان بین سن ۳۰ سال تا ۶۰ سال با زنان بین سن ۳۰ سال تا ۵۰ سال ازدواج کنند بطوری که هیچ مرد مجردی در ایران نباشد باز حدود دو میلیون نفر زن مجرد که عمده آنها بین ۳۰ تا ۴۰ سال هستند روی زمین سرشون بی کلاه می مونه و مجرد خواهند ماند!!!
تکلیف چیست؟؟
جواب:

در آماری که بیان فرمودید، حرف و حدیث‌های زیادی وجود دارد، منتها آنچه بر اساس آمار از مراکز رسمی بیان گشته، باید قبول کرد که تعداد دخترهای آماده ازدواج در بازه‌ای از زمان بیشتر از پسران آماده به ازدواج می‌باشد. (۱)

اما در مورد سوال شما چند نکته را باید متذکر شد:

اول اینکه فرمودید سر دختران بدون شوهر، بی‌کلاه می‌ماند! این شاید تعبیر صحیحی نبوده و نوعی تحقیر دختران مجرد را در پی داشته باشد. و حال آنکه شاید بتوان پیدا کرد، دختران مجردی را که وضعیتشان از خیلی جهات، بهتر از دختران متأهل باشد! آیا در این مثال صحیحه که گفته شود آن دخترانی که ازدواج کرده‌اند، عجب کلاهی سرشان رفته؟!

پس بهتره باکلاه یا بی‌کلاه بودن را حمل بر اصل تحقق ازدواج یا عدم ازدواج نکنیم. شاید گاهی اوقات خیر و زیبایی آن چیزی نیست که ما برای خود تصوّر کرده‌ایم! چنانکه خداوند متعال می‌فرماید:

عَسَی أَنْ تَکرَهُوا شَیئًا وَهُوَ خَیرٌ لَکمْ وَعَسَی أَنْ تُحِبُّوا شَیئًا وَ هُوَ شَرٌّ لَکمْ؛ چه بسا چیزی را دوست نداشته باشید، حال آن که خیر شما در آن است. و یا چیزی را دوست داشته باشید، حال آنکه شرّ شما در آن است. و خدا می‌داند، و شما نمی‌دانید (۲)

در کنار نکته اول، باید قبول کنیم که ازدواج شرعا و عرفا یک امر خیلی پسندیده و مطلوب است، منتها نباید فراموش کرد که بیشتر اتفاقهایی که برای انسان پیش می‌افتد نتیجه اعمال خود او می‌باشد!

وقتی پای صحبت دختران و یا حتی پسرانی که نتوانسته‌اند ازدواج کنند قرار می‌گیریم و از آنها می‌پرسیم که آیا مثلا در طول زندگی هیچ موقعیت ازدواجی برای شما فراهم نبوده؟ متاسفانه اعلام می‌کنند چرا قبلا موقعیت خوبی هم فراهم بوده، اما آن را الکی و سر بهانه‌های بیخود از دست داده‌اند!

پس اگر اینجا نعمتی از دست رفته باشد، نتیجه سوء مدیریت خود شخص است. نه فقط بخاطر تعداد موجود دختران و پسران که در آمارها بیان می‌گردد! چنانکه خداوند هم می‌فرماید: وَمَا أَصَابَکمْ مِنْ مُصِیبَتٍ فَبِمَا کسَبَتْ أَیدِیکمْ؛ هر مصیبتی به شما رسد بخاطر اعمالی است که خودتان انجام داده‌اید (۳)

اما فرمودید تکلیف چیست؟

اولا باید قبل از اینکه دیر شود، در مورد فرصتهایی که برای انسان پیش می‌آید در تمامی مسائل منجمله همین ازدواج، بسیار دقیق و حساب شده عمل نمود تا نه تنها ان‌شاءالله موقعیت ازدواج از دست نرود، بلکه یک ازدواج موفق، تحقق یابد.

ثانیا برفرض اگر به هر دلیل این موقعیت برای فردی فراهم نشد، باید بدانیم هر چند ظاهرا نعمتی از دست رفته، منتها این به منزله پایان همه چیز نیست، بلکه می‌توان به زندگی ادامه داد و در سایر عرصه‌ها موفق بود و حتی با مدیریت صحیح شرعی و عقلی، باز هم موقعیت ازدواج را پدید آورد! و بدانیم که اگر درست به وظیفه خود عمل نماییم خداوند وعده داده است که راه گشایش مشکل را خود برایمان فراهم آورد. بله ممکن است دیر و زود داشته باشد اما یقینا اگر درست عمل کرده باشیم، سوخت و سوز ندارد چه دختر باشیم و چه پسر!

وَمَنْ یتَّقِ اللَّهَ یجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا؛ و هر کس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می‌کند (۴)

امیدوارم موفق باشید.

------------------------------

پی‌نوشت:

۱- http://www.mehrnews.com/news/2286947

۲- سوره بقره آیه ۲۱۶

۳- سوره شوری آیه ۳۰

۴- سوره طلاق آیه ۲

  • دیدگاه‌ها

1 دیدگاه‌ها

  1. تصویر مهمان
    مهماننوامبر 04, 2015 09:58 ق.ظ

    چرته . بیعرصه گی تو میزاری امتحان الهی!! همسر دوم و سوم رو واسه همین روزا گذاشتن . ثوابم داره

Top