حدیث

مقاله

دختر با کمالاتی هستم اما خواستگار حسابی نمیاد

ببخشید من یه سوال داشتم. مطمئنم سوالم تکراریه ولی دنبال یه جواب کاربردی هستم. ممنون میشم اگه بهم جواب بدید.
من یه دختر 27 ساله هستم، دانشجوی دکترای فیزیک.
تا دو سه سال پیش اصلا قصد ازدواج نداشتم چون به هر حال همش درگیر درس بودم. البته الان هم هنوز درسم تموم نشده.اما یه مدتیه تقریبا 1 سال که دلم می خواد ازدواج کنم، احساس می کنم نیاز دارم ازدواج کنم اما خواستگار خوبی نداشتم. می دونم زیبا هستم واز این بابت مشکلی ندارم، خوش اخلاق و مهربون هم هستم.
خانواده ی خوبی هم دارم اما نمی تونم بفهمم چرا یه آدم درست و حسابی سراغم نمیاد. یکی از همکلاسیام یکی دو ماه پیش ازم خواستگاری کرد اما بعد رفت و پشت سرشو هم نگاه نکرد.
من آدم قوی هستم هیچ وقت فکر نمی کردم این چیزا برام مهم باشه اما مدتیه تمرکزم و از دست دادم و حتی نمی تونم درست روی پایان نامم کار کنم. ذهنم مشغول شده و خیلی دارم اذیت میشم. یهو بیخودی گریم می گیره. خواهشا منو راهنمایی کنید. من دختری بودم که همیشه تونستم توی سختیا خودمو محکم نگه دارم ولی الان نمی تونم. افسرده شدم. همش میگم خدایا من که دختر پاکی هستم مگه چی کم دارم؟ چی کار کنم؟
*جواب*
سلام
اینکه چرا برای یک فرد تحصیل کرده، خواستگار نیست، یا خیلی کم است، دلایل متعددی وجود دارد. یکی از این دلایل، ادامه تحصیل دختران است. تحصیلات عالیه برای یک دختر، هم دارای محاسن قابل توجهی است و هم این¬که تاحدودی باعث بروز برخی از مشکلات می¬شود. یکی از ویژگی های آن این هست که کیفیت خواستگارها را بالاتر می¬برد. یعنی معمولا برای یک دانشجوی مقطع دکتری، فردی در همان سطح یا حتی بالاتر به خواستگاری ایشون می¬رود. فردی که هم موقعیت اجتماعی و هم وضعیت مالی قابل قبولی دارد. اما مشکلاتی که این ادامه تحصیل ایجاد می¬کند، این است که کمیت خواستگارها را به شدت کاهش می¬دهد. به این دلیل که پسرها، معمولا به خواستگاری دخترهایی می¬روند که از نظر تحصیلی از سطح خودشان پایین تر باشند؛ و اگر پسری هم به خواستگاری دختری برود که تحصیلاتش از او بالاتر است، احتمالا آن دختر ایشان را قبول نمی¬کند. یا چون پسرها احتمال نمی¬دهند که آن فرد یکی با تحصیلات پایین¬تر از خودش را قبول کند، اصلا به خواستگاری آن دختر فکر هم نمی¬کنند چه برسد به آنکه برای ازدواج اقدام کنند. مشکل دیگر این است که خیلی از پسرها، ترجیح می-دهند با یک دختر کم سن و سال¬تر ازدواج کنند تا با دختری که از حیث تحصیلات در شان خودشان محسوب می¬شود.
یکی دیگر از مشکلات، مربوط می¬شود به جامعه¬ای که در آن زندگی می¬کنیم. به دلیل سخت-گیری¬ها و توقعات بالای خانواده¬های امروزی، تعداد پسرانی که شرایط ازدواج داشته باشند، به شدت کاهش پیدا کرده است. زیرا آن ها یا شغل مناسبی ندارند، یا نمی توانند هزینه های بالایی شروع یک زندگی را تامین کنند. از این رو یا باید ادامه تحصیل بدهند، به این امید که در آینده یک شغل مناسب با درآمد بالا نصیبشان شود، یا اینکه وارد بازار کار شوند و سرمایه جمع کنند. در هر دو صورت، و زمانی که آن¬ها، از حیث مالی به یک وضعیت متعادلی می¬رسند، به دلیل بالا رفتن سن، بسیار مشکل پسند می شوند و بیشتر به دختران با سن و سال کم، رغبت نشان می دهند. اگر هم استثنائا پسری پیدا شود، که برخلاف معمول پسرها، و به دلیل موقعیت خانوادگی، از همان ابتدا دارای شرایط خوب و مناسبی باشد، سعی می¬کند بهترین انتخاب را داشته باشد و دختری را به همسری برگزیند که دارای شرایط مشابه خود باشد. به همین دلیل، کم بودن خواستگار برای دخترانی که تا مقطع دکتری ادامه تحصیل می دهند، تاحدود زیادی ناشی از فرهنگ ناصحیحی است که در جامعه ما رواج پیدا کرده و متاسفانه هر روز دامنه¬های آن گسترش پیدا می¬کند.
اما باید توجه داشت که ناامیدی یا درجستجوی مقصر بودن، تنها تحمل مشکلات را سخت¬تر می-کند. از این¬رو بهتر است که به این توصیه ها عمل کنید. سعی کنید در تمامی مجالسی که حضور پیدا می کنید، بسیار شاداب، سرزنده، آراسته و متین باشید؛ به¬طوری که دوستانتان احساس کنند که گویی اتفاق بسیار لذت بخشی در زندگی شما صورت پذیرفته، که باعث تغییر شما شده است. از تنهایی و بی¬کاری که به نوعی منجر به خیال¬پردازی می¬شود، بپرهیزید. حضور در مکان¬های جدیدی مثل باشگاه¬های ورزشی زنان را تجربه کنید. اگر نمی¬توانید ذهنتان را بر روی پایان¬نامه متمرکز کنید، به سراغ مطالعه و یادگیری برخی مطالب جدید و ترجیحا بی-ارتباط با رشته¬ی تحصیلی خود بپردازید. درنهایت سعی کنید که از امروز با یک اعتماد به نفس بیشر، هرچند تلقینی با محیط زندگی خود تعامل کنید. اگر در این مدت خواستگاری هم آمد، سخت¬گیری و حرف مردم را کنار بگذارید و با بسنده کردن به تطبیق ملاک¬های اصلی و چشم-پوشی از برخی از ملاک¬های ترجیحی، زندگی مشترک را آغاز کنید. ذهن خود را بر ایده¬آل گرایی متمرکز نکنید و توجه داشته باشید که هیچ فردی را در دنیای انسان¬ها پیدا نخواهید کرد، که به ایده¬آل ذهنی خود رسیده باشد.

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top