حدیث

مقاله

ازدواج با خانمی که بچه دارد

پسری هستم 28 ساله و دارای مدرک مهندسی مکانیک در حال حاضر سرباز هستم بیش از 3 سال پیش با یک خانم مطلقه آشنا شدم که هم سن بودیم بعد از گذشت نزدیک 3 سال از رابطه ما خانواده من هم با این خانم آشنا شدند و من هم مطلقه بودن ایشان رو به خانواده گفتم ولی قصد ازدواج نداشتیم و خانواده من مخصوصآ مادرم ازین خانم خیلی خوششان آمد از لحاظ خانواده اخلاق اعتقادات و همه چیز شبیه هم بودیم و خانواده تمایل داشتن من با ایشان ازدواج کنم با اینکه از طلاقشان خبر داشتند ولی نمیدانستند که یک بچه هم دارد و حالا که من قصد ازدواج دارم و موضوع بچه را مطرح کردم خیلی مخالفت شدیدی میکنند و این درحالی است که همسر سابقشون قرار تا اردیبهشت حضانت بچه رو بگیره چون 7 ساله میشه، ما خیلی بهم علاقه داریم و در خوشی و ناخوشی باهم بودیم و خیلی از لحاظ اخلاقی شبیه هم هستیم و خانوادم اول موافق بودند ولی بعد فهمیدن اینکه بچه داره مخالف شدن، خانوادم نمیذارن بهم برسیم ما چکار باید بکنیم لطفآ راهنمایی کنید
جواب :
سلام
یکی از مشکلات دوستی قبل از ازدواج ، ایجاد علاقه و دلبستگیه ، خودتم گفتی که «ما خیلی بهم علاقه داریم» . این علاقه و دلبستگی باعث تصمیم گیری احساسی می شه چون چشم انسان از دیدن عیبای طرف مقابل کور می شه . الآن که می گی «از لحاظ خانواده اخلاق اعتقادات و همه چیز شبیه هم بودیم» ممکنه از روی خطای شناختی این حرف رو بزنی بنابراین به بزرگترا بیشتر از چشم خودت اعتماد کن .
نظر اولیه خونواده که با ازدواج شما موافق بودن اعتبار کمتری داره چون شناختشون کم بوده اما نظر الآنشون قابل بررسیه . شما ببین فقط وجود بچه باعث مخالفت خونواده شده یا مشکل دیگه ای هم در کاره ، بعد منطقی باهاشون صحبت کن یا تو باید اونا رو قانع کنی یا اونا تو رو قانع کنن . اگه هیچ کدوم قانع نشدید و هم چنان مخالف بودن ، شما با افراد با تجربه و با نفوذ فامیل مشورت کن ؛ اگه باهات موافق بودن ، در قانع کردن خونواده بهت کمک می کنن و اگه حق رو به خونوادت دادن اون وقت می فهمی که داری اشتباه می کنی .
ازدواج با این خانم ممکنه مشکلاتی داشته باشه که باید خوب فکر کنی و ببینی تحمل مشکلات رو داری یا نه . بعضی از این مشکلات اینه :
1- ممکنه اقوام خودت یا اقوام خانم بگن حتماً این پسره یه مشکلی داره که حاضر شده با یه زن مطلقه بچه دار ازدواج کنه .
2- ممکنه بعد 7 سالگی ، بچه بگه من می خوام با مامانم زندگی کنم و باباشم اجازه بده آیا شما می تونی بچه رو بیرون کنی؟
3- ممکنه شوهر سابق ، شما رو اذیت کنه یا آبرو ریزی راه بندازه و توی فامیل براتون شایعه درست کنه .
4- ممکنه اون خانم در خونواده و فامیل شما مقبولیتی نداشته باشه و بگن پسر رو فریب داده .
5- این زن و مرد کاملاً از هم جدا نشدن چون پای یه بچه وسطه و این بچه اتصال رو حفظ کرده . الآن که بچه پیش مادره ، پدر حق داره هر هفته بیاد بچه رو ببینه و بعداً که پدر حضانت رو به عهده بگیره ، هم بچه و هم مادر ، هم حق دارن و هم نیاز دارن که همدیگرو ببینن ، بچه که تنها نمی تونه بیاد ، پدرشم ممکنه بگه من فقط بچه رو به مادرش تحویل می دم پس یا باید مادر بره خونه پدر یا پدر بیاد خونه مادر یا یه جایی قرار بذارن و همدیگرو ببینن . ممکنه شما در محل کار یا مسافرت باشی من می دونم که شما نمی تونی مانع این ملاقاتها بشی اما نمی دونم این ملاقاتها به کجا کشیده می شه .
6- این زن و مرد ممکنه یه روزی فیلشون یاد هندوستان کنه و بگن کاشکی دوباره با هم ازدواج کنیم . بالاخره همیشه زندگی شما گل و بلبل نیس ممکنه سر یه مسأله جزئی دچار اختلاف بشید اون وقت ممکنه این خانم شما رو با شوهر سابقش مقایسه کنه و بگه انگار اون بهتر بود به خصوص این که اون آقا مشکل اساسی نداشته ، اگه اهل اعتیاد و زندان و کتک زدن و این چیزا بود و نمی شد با او زندگی کرد ، دادگاه حضانت بچه رو تا سن بلوغ به مادر می داد . اگه اون آقا مخ خانم رو بزنه و بخوان دوباره ازدواج کنن ، شما یا باید خانم رو طلاق بدی و رنج جدایی رو تحمل کنی یا باید یه زندگی جهنمی رو با عذاب وجدان و ناسازگاری ادامه بدی ، البته اگه بهت خیانت نشه .
اگه دوست داری یه کاری کنی که هم به نفع اون خانم و بچه او باشه و هم خودت در دنیا و آخرت خیر زیادی ببینی ، این خانم رو با شوهر سابقش آشتی بده ؛ البته اگه تو با این خانم دوست نمی شدی شاید با هم آشتی کرده بودن و رفته بودن سر زندگیشون . اگه اون آقا مجدداً ازدواج کرده و الآن زن داره ، مسأله فرق می کنه و مشکلات شما خیلی کمتره .
به هر حال اگه تصمیم گرفتی با این خانم ازدواج کنی پیشنهاد می کنم علت طلاقشون و خصوصیات این خانم رو از اون آقا هم بپرس ، چون ممکنه این خانم علت واقعی طلاق رو به شما نگفته باشه و هم چنین ممکنه این خانم خصوصیاتی داشته باشه که فقط کسی که باهاش زندگی کرده خبر داره .
شما و اون خانم هیچ کدومتون برای ازدواج شرعاً و قانوناً نیازی به رضایت خونوادهاتون ندارید اما اگه بخواهید بدون رضایت خونواده ازدواج کنید باید عواقب این کار رو به عهده بگیرید ، ممکنه تا آخر عمر این خانم رو تحویل نگیرن حتی ممکنه با خودتم قطع رابطه کنن .
اگه می خواهی بیشتر از این گناه نکنید و دلبستگیتون بیشتر نشه و کار دستتون نده ، هر چه زودتر تکلیفتون رو روشن کنید . یا قطع رابطه کنید یا خونوادت رو راضی کن که برید خواستگاری و کار رو یکسره کنید . از خدا و اهل بیت بخواه هر طور که به صلاحت هست کمکت کنن .

  • دیدگاه‌ها

1 دیدگاه‌ها

  1. تصویر الهام فرهنگ مهر
    الهام فرهنگ مهردى 28, 1394 13:40 بعد از ظهر

    چقدر بی سوادانه و بقول عوام خاله زنکی مشاوره دادید.امثال شما برای جامعه خطرناکند

Top