حدیث

مقاله

اختلاف تحصیلی زیاد

من دختری 27 ساله هستم، ترم 3 کارشناسی ارشد، حدود 2سال پیش یک پسری با اصرار اطرافیان [چون تقریبا آشنا بود و مورد تعریف دیگران] به خواستگاری بنده آمد، البته مدرک تحصیلیش دیپلم بود، یک جلسه هم باهم حرف زدیم، در همان جلسه به من گفت؛ به خاطر شرایط کاریش نتوانسته دیپلم بگیرد، من هم بلافاصله  جواب رد دادم، حالا بعد از دو سال، نه او زن گرفته و نه من شوهر کردم. از جای متوجه شدم که ایشان گفته؛ تا او[من] شوهر نکرده، من هم زن نمی‌گیرم. البته ایشان مورد تایید اطرافیان هم هست؛ هم از نظر اخلاق، ایمان و خانواده.
این را هم اضافه کنم که موهای من خیلی کم پشت شده و گفته شده؛ ممکن است کسی بخاطر این مسأله دیگر به خواستگاری من نیاید. آیا بخاطر این مسأله جواب مثبت بدهم؟ گاهی اوقات به او فکر می‌کنم، نمی‌دانم درست است یا نه؟ البته اینطور هم نیست که خیلی حسی نسبت به او داشته باشم، ولی نمی‌دانم چه کار کنم. به نظر شما اگر حواب مثبت بدهم، آیا این اختلاف تحصیلی در زندگی زناشویی تاثیر منفی می‌گذارد؟ و اینکه آیا اگر در یک جلسه، خیلی حسی نسبت به او پیدا نکردم، ممکن است با گذشت زمان و صحبت در جلسات، حسم نسبت به او تغییر کند؟

پاسخ سوال:

یک نکته در خصوص اختلاف تحصیلی عرض کنم؛ مدرک تحصیلی در زمینه مانند اشتغال کاربرد دارد و این اختلاف به خودی خود تاثیر منفی در زندگی زناشویی ندارد، البته به شرط اینکه این اختلاف تحصیلی؛
1. به اختلاف زیاد درک و فهم و علم مربوط به مهارتهای زندگی منجر نشود.
2. منجر به اختلاف زیادی در علایق و سلایق نشود.
3. دختر خود را بالاتر نبیند و به نوعی فخر فروشی نکند.
4. خانواده دختر و پسر، طرف مقابل را بپذیرند.

پس درست است که ایشان زیر دیپلم است و شما دارای مدرک کارشناسی ارشد، ولی این دلیل نمی‌شود که ایشان از لحاظ درک و فهم و علم به مهارتهای زندگی ضعیف باشند، چه بسا افراد قابل توجه‌ای در اطراف ما باشند که از جهت تحصیلی مدرک بالایی نداشته باشند، ولی زندگی‌های درست و با ارزشی دارند و از این قابل ستایش‌اند. [و برعکس] بنابراین مدرک تحصیلی نمی‌تواند ملاک و معیاری برای ارزش گذاری آدمها باشد.[بله اگر این اختلاف، باعث اختلافاتی که در پاراگراف بالا گفته شد، بشود، توصیه به چنین ازدواجی اصلا نمی‌شود.]

لذا اگر ایشان هنوز تمایل دارند که به خواستگاری شما بیایند، با فرستادن واسطه می‌توان یکبار دیگر به صورت رسمی اقدام کنند. البته این دفعه با روشی منطقی و عاقلانه تصمیم گیری کنید.

امّا سوال اینکه از کجا متوجه شوید که ایشان دارای ملاکهای ازدواج هستند و به عبارتی می‌توانند فرد مناسبی برای شما در زندگی زناشویی باشند؟

پاسخش این است که شما می‌توانید از طریق جلسات خواستگاری و همچنین تحقیقات مناسب، شناخت لازم را برای انتخاب فردی مناسب در زندگی زناشویی کسب کنید.

یاددآوری: با توجه به اینکه شما دارای سن 27 سال هستید و گویی اینکه موهای کم پشتی هم دارید [البته با رفتن به پزشک، می‌توانید مانع از ریزش زیاد موی سرتان شوید.]  چه بسا با گذر زمان، کمتر در معرض انتخاب شدن قرار بگیرید.

اینکه فعلا نسبت به ایشان هیچ حس خاصی ندارید، کاملا طبیعی است؛ زیرا هنوز ایشان به صورت رسمی اقدام نکرده‌اند و شما شناخت کمی از خصوصیات و ویژگی‌های او دارید. البته یکی از ملاکهای اصلی ازدواج، پسند قلبی طرف مقابل است.

مراد از پسند قلبی این است که پس از بررسی وجود تناسب و شایستگی و پاکی در طرف مقابل، او را برای ازدواج، مناسب ببیند و از جهت قلبی تمایل به ازدواج با او را پیدا کنید و این علاقه به صورت تدریجی با دیدن عملی تناسبها و شایستگی‌های طرف رو به تزاید می‌رود و به عشق پایدار مبدل می‌شود
این مقدار علاقه، حداقل مقدار لازم برای ازدواج است؛ چون اگر علی رغم دیدن نقاط مثبت در طرف مقابل این پسند و علاقه حداقلی در شما ایجاد نشود، احتمال دارد که در طول زندگی هم به وجود نیاید و زندگی به شکست منجر شود. لذا در خلال جلسات خواستگاری و تحقیقات می‌توانید به این نتیجه برسید که علاقه حداقلی نسبت به ایشان دارید یا نه.

اینکه گاهی اوقات به ایشان فکر می‌کنید، توجیح خاصی ندارد، چه بسا به این خاطر باشد که ایشان ازدواج خودش را منوط به ازدواج شما کرده باشد و از این بابت ذهن شما را تاحدودی درگیر کرده باشد یا اینکه حرفهای دیگران در مورد ایشان باعث شده تا شما گاهی اوقات به ایشان فکر کنید.

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top