حدیث

مقاله

احساس تنهایی می‌کنم...

سلام، من 25 سال سن و خانواده خوبی دارم. از نظر وضع مالی در حد متوسط هستیم. الان دوسال است که احساس تنهایی می‌کنم. این قدر که این موضوع تمام ذهنم را درگیر کرده و مدام ناراحتم. از زندگی تنهایی خسته شدم. خواستگارهایی داشتم که فقط در حد حرف بودند؛ یعنی با دیدنم در محل کار رفتند و دیگر نیامدند... زشت نیستم؛ بلکه معمولی هستم، ولی نمی‌دانم دلیلش چیست؟ به این دلیل که تا حالا ازدواج نکردم، تاحدودی دچار افسردگی شدم. چه کار کنم؟ واقعا دیگر تحمل تنهایی را ندارم. نمی‌دانم باید چه کار کنم؟ در ضمن من تا با حال با هیچ پسری دوست نبودم و همیشه دختر خوبی بودم. لطفا مرا راهنمایی کنید.

پاسخ سوال:
چند راه حل برای بر طرف شدن احساس تنهایی‌تان ارائه می‌کنیم، که امیدواریم با بکار بردن این راه حلها، مشکل احساس تنهایی‌تان به تدریج حل شود.

راه حل اول؛ برای رفع تنهایی می‌توانید این راهکارها را انجام دهید؛
- در نشست های دوستانه و فامیلی و سفرهای جمعی و کلاسهای مختلف بیشتر شرکت کنید  
- از تنهایی بپرهیزید.(از تنهایی که موجب بی هدفی شما و یا موجب افکار و تلقینهای نادرست می‌شود، بپرهیزید.)
- در کلاسهایی که موجب بالا رفتن مهارتهای شما می‌شود، شرکت کنید؛ مانند کلاس خیاطی، آشپزی، شیرنی پزی، صنایع دستی و ... که همگی اینها علاوه بر بالا بردن مهارتهای شما باعث حس موفقیت در شما می‌شود و از طرفی موجب دوست‌یابی‌های جدید شما نیز می‌شود.
-  فعالیتهای ورزشی فکر شما را مشغول و انرژی شما را تخلیه می‌کند و از طرفی زمینه‌ای برای پیدا کردن دوستهای جدید نیز فراهم می‌شود. 
- ارتباط محبت آمیز با مادر و اعضای دیگر خانواده و یا دوستان صمیمی را تقویت کنید.
- ارتباط عاشقانه قلبی با خدا و اهل بیت(علیهم‌السلام) را بیشتر برقرار کنید؛ زیرا اینگونه ارتباط زمینه‌ای برای موفقیت و آرامش شما در زندگی می‌شوند.
- هرچه زودتر ازدواج کنید؛ زیرا یکی از آثار مفید ازدواج، باعث رفع تنهایی افراد می‌شود.

نکته؛ اینکه تا به حال با هیچ جنس مخالفی دوستی نکرده‌اید، این یک نکته مثبت برای شما می‌باشد و از این جهت قابل ارزش است. (مطمئنا دوستی با جنس مخالف نه تنها مشکل را به صورت اصولی حل نمی‌کند بلکه به مشکلات اضافه می‌شود؛ زیرا نباید از پیامدهای سوء چنین دوستیهایی غافل ماند.)

همانطور که گفته شد یکی از راههای رفع تنهایی، ازدواج کردن شماست. شما می‌توانید از این راهکارها برای همسریابی استفاده کنید.(البته این همسریابی، دلیل بر ضعف یا ناتوانی شما در ازدواج نیست؛ بلکه این راهکارها سبب می‌شود زمینه‌ای می‌شود تا بیشتر دیده شوید و بیشتر در معرض انتخاب شدن قرار گیرید.)

راه‌حل دوم؛ راهکارهای همسریابی؛
- حضور آراسته در مجالس زنانه
- حضور فعال و سنگین در محافل مردانه با حفظ شؤونات دینی و شرعی
- کوتاه امدن از ملاکهای ترجیحی
- عمل به نسخه آیت الله بهجت؛ خواندن نماز جعفر طیار و بعد سر به سجده گذاشتن و با گریه از خدا خواستن
 

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top