حدیث

مقاله

بازی کردن کودک با آلت تناسلی

پسربچه ای دارم که الان سه چهار سال دارد، متاسفانه گاهی وقتها جسارتا به آلت تناسلی خودش دست می‌زند. چند بار به صورتهای مختلف؛ پرت کردن حواس، تنبیه، قهر با این رفتارش برخورد کردم ولی هیچ کدام در رفتار او تاثیر نداشت. لطفا بفرمایید چه برخوردی با این کارش داشته باشم.

پاسخ سوال:
با سلام به شما کاربر گرامی

باید توجه داشت؛ تصوری که کودک از دست زدن و بازی کردن با اعضای تناسلی خودش دارد با تصور بزرگترها از این مسئله تفاوت زیادی دارد. انجام اینگونه رفتارها توسط کودک بیشتر از اینکه جنبه جنسی داشته باشد، جنبه کنجکاوی دارد. لذا این نوع رفتارها از نگاه کودک جنبه اخلاقی ندارد. 

از همین رو لازم است از هرگونه برخورد نامناسب مانند تنبیه یا برخورد خشن و ... بپرهیزید؛ چون پیامدهای بدی بدنبال دارد؛ زیرا همین حساسیت شما[برخورد خشن و تنبیه گونه شما] باعث می‌شود که فرزندتان نسبت به این مسئله حساس شود و برایش ایجاد سوال شود و یا حداقل باعث می‌شود که در برخی تایم ها برای جلب توجه شما این کارش را تکرار کند. لذا می بایست با بکارگیری روش های مناسب سعی کنید به تدریج رفتارش را تغییر دهید.

بنابراین ضمن حفظ خونسردی در برابر رفتار کودک نوپا و عدم حساسیت شدید از سوی شما، اتخاذ این دو روش می‌تواند به شما در تغییر رفتار کودکتان یاری کند:

۱- اگر کودکتان این رفتار را در خلوت و تنهایی خود انجام می‌دهد تا جایی که امکان دارد شما نباید فضای خلوت و تنهایی را برایش مهیا کنید. 

۲- شما می‌توانید برای مدتی، شلواری تن کودکتان بکنید که در آوردنش بدون کمک شما برای او امکان پذیر نباشد. (مثلاً شلواری که دارای کمربند است میتو‌اند مناسب باشد.)؛ این کار باعث می‌شود که نتواند این کارش را به راحتی انجام دهد.

نکته: البته گاهی اوقات، وقتی کودک را به اصطلاح از پوشک می‌گیرند، عواملی؛ از قبیل خشکی پوست آلت و خارش آن سبب بروز این رفتار از کودک نیز می‌شود.

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top