حدیث

مقاله

خواستگار چتی و فاصله 1000 کیلومتری

دختری هستم 30 ساله با پسری در چت آشنا شدم که هم سن خودم است. آشنایی‌مان خوب بود حالا تصمیم به ازدواج گرفتیم، البته یکسال از آشنایی‌مان می‌گذرد و ایشان هم همان فردی است که من برای زندگیم می‌خواهم؛ منتها مشکلی که وجود دارد، این است که ما از دو شهر متفاوت و با فرهنگ متفاوت هستیم که 1000 کیلومتر فاصله بینمان وجود دارد. 
ما همدیگر را واقعا دوست داریم و از جهت قلبی عاشق هم هستیم. از جهت سن و سال طوری نیست که بگویم هر دو از سر هوی و هوس تصمیم گرفته باشیم. واقعا به همدیگر ثابت کردیم که همدیگر را دوست داریم و اینکه نمی‌خواهیم خانواده‌ها از نحوه آشنایی‌مان با خبر شوند؛ چون قطعا مخالفت می‌کنند. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ سوال:
چند نکته از باب تذکر، یادآوری می‌کنم که امیدوارم توجه لازم را داشته باشید.
نکته اول؛ در مورد آشنایی در فضای اینترنت و چت، این آگاهی را حتما دارید که این گونه فضاها، می‌توانند تنها به عنوان یک امکان در جهت شناخت فرد مناسب، مفید باشند؛ منتها لازم است که دختران در این زمینه بیشتر احتیاط کنند، تا احیانا مورد سوء استفاده افراد نادرست قرار نگیرند، لذا دختر باید از این محیط فقط به اندازه آشنایی اولیه استفاده کند و آشنایی و ارتباط بیشتر را به خواستگاری موکول کند تا حس عاطفی او در تصمیم گیری‌اش تاثیر منفی نگذارد و نهایتا یک انتخاب درستی داشته باشد.

نکته دوم؛ اینکه از جهت سنی به هم نزدیک هستید، این می‌تواند باعث شود که سلیقه‌ها و تمایلات نزدیک به هم نیز داشته باشید؛ ولی زمانی می‌توانید به این نتیجه برسید که طرف مقابلتان تمام ملاکها و شرایط ازدواج را با شما دارند که ایشان به صورت رسمی به خواستگاری شما بیایند و بعد از تحقیقاتی که به عمل می‌آید، لذا آن وقت بعداز گذراندن این مراحل شما می‌توانید به این نتیجه برسید که آیا ایشان فرد مناسبی به عنوان شریک زندگی‌تان در آینده می‌تواند باشد یا نه.

بنابراین؛ تا قبل از اینکه ایشان به صورت رسمی به خواستگاری شما نیامده و هنوز هم تحقیقی در موردشان نکرده‌اید، به صرف یکسال گفتگو در فضای اینترنت با ایشان، نمی‌توانید نتیجه بگیرید که ایشان فرد مناسبی برای شما هستند. لذا از ایشان بخواهید که به صورت رسمی به خواستگاری شما بیایند و مراحل آشنایی دو خانواده صورت بگیرد.

نکته سوم؛ اینکه از دو شهر متفاوت هستید که راه طولانی بینشان وجود دارد و مطمئنا دارای فرهنگ و رسوم متفاوتی نیز هستید؛ امّا زمانی این مسئله در زندگی زناشویی شما ایجاد مشکل می‌کند که شما برای زندگی در شهر آقا پسر، اسکان پیدا کنید و از طرفی فردی کاملا وابسته به خانواده خود باشید که در اینصورت ممکن است نتوانید در آن شهر برای مدت طولانی زندگی کنید و از طرف دیگر؛ اگر نتوانید فرهنگ و رسوم آنها را نیز بپذیرید، چه بسا در زندگی مشترکتان دچار مشکل شوید.
البته در اختلاف زیاد فرهنگی، اگر منظور اختلاف در آداب و رسوم باشد، در این زمینه صحبت و تفاهم بین خانواده‌ها و توافق در موارد اختلاف، قبل از ازدواج می‌تواند از مشکلات بعدی جلوگیری کند.

نکته آخر در خصوص نحوه آشنایی‌تان؛ از آنجایی که می‌خواهید، خانواده‌های دو طرف از نحوه آشنایی شما چیزی متوجه نشوند و همچنین خانواده‌ها با خواستگار اینترنتی مخالفند، پس بهتر است این راهکارها را انجام دهید؛
شماره و آدرس دادن می‌تواند موجب سوء استفاده طرف شود؛ یعنی دختر را با تهدید به افشای ارتباط به ادامه رابطه مجبور کند، امّا در صورت عدم اطمینان از یکی از طرق زیر اقدام کنید؛
اول: فرد امین و راز داری را واسطه کنید.
دوم: هر دو از طریق مرکز همسریابی اقدام کنید.
سوم: شماره تلفن منزل را در پروفایل خود در سایتی مثل کلوب بگذارید، تا اگر طرف خواست سوءاستفاده کند، وانمود کنید که از سایت برداشته است. البته به شرط اینکه طرف مواردی را از شما نداند که بتواند ارتباط را ثابت کند.

ولی بهتر از این مواردی که ذکر شد، اطلاع دادن به خانواده در صورت امکان است؛ چون هر چقدر خسارت داشته باشد، بهتر از نگفتن آن است؛ مگر اینکه یقین داشته باشد که جلوی اصل ازدواج را خواهند گرفت.
البته با اطمینان از عدم سوءاستفاده می‌توان شماره منزل را به طرف داد که مادرش تماس بگیرد و طوری وانمود کند که خواستگار از طریق دیگری آشنا شده است؛ مثل معرفی توسط فرد سوم یا دیدن در محل تحصیل یا کار یا یک محل عمومی و شماره گرفتن (البته این کارها را انجام دهد تا حرفش دروغ نباشد.)

در آخر امیدوارم با تصمیم درست و منطقی زندگی موفق داشته باشید.

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top