حدیث

مقاله

اختلاف و شک در انتخاب

باسلام و عرض ادب من دختر 27 ساله‌ای هستم، دارای مدرک لیسانس و شاغل، حدود 4ماه پیش پسری که 3سال ازمن کوچکتر است به من ابراز علاقه نموده ولی بنده با این اختلاف سنی مخالفم، امّا ایشان اصرار زیادی دارد، در ضمن ایشان از لحاظ تحصیلی ازمن بالاتر می‌باشد، ولی به لحاظ اخلاقی، اعتقادی و مذهبی بسیار شبیه به هم هستیم. لطفا مرا راهنمایی کنید که این اختلاف سن، تحصیل و حتی شغل تا چه اندازه می‌تواند مشکل‌ساز باشد و آیا این ازدواج صحیح است یا خیر؟

پاسخ سوال: 
علیک سلام، ابتدا از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب کرده‌اید تشکر می‌کنم و امیدوارم زندگی توام با موفقیتی را پشت سر بگذارید.

اما نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که اختلاف سنی و یا به عبارتی بالا بودن سن دختر نسبت به آقا پسر و همچنین اختلاف تحصیلی، به خودی خود، موجب ایجاد شدن مشکل در زندگی زناشویی نمی‌شود. البته مشروط به چند شرط است؛ اولا اینکه این اختلاف سنی موجب اختلاف زیاد درک و فهم و همچنین موجب اختلاف زیاد در آگاهی از مهارتهای زندگی نشود. دوم اینکه دختر خانم، آقا پسر را به گونه‌ای تصور کند که بتواند او را به عنوان همسر قبول کند؛ به عبارتی او را بچه نبیند. سوم اینکه این اختلاف سنی موجب اختلاف زیاد در سلایق و علایق نشود. چهارم نیز دختر خانم خود را بالاتر از آقا پسر نداند و به نوعی تصور تسلط داشتن نسبت به آقا پسر را نداشته باشد.

در آخر نیز هر دو خانواده، یعنی خانواده دختر خانم و خانواده آقاپسر باید همدیگر را بپذیرند و حاضر به چنین وصلتی باشند. بنابراین با توجه به ملاکهایی که شما برای ازدوج دارید اگر ایشان ملاکهای ازدواج شما را داشته باشند و اینکه اختلاف سنی، باعث بوجود آمدن این مواردی که گفته شد، نشود می‌توانید با ایشان ازدواج کنید.

در مورد امر اشتغال نیز باید در مورد آن به گفتگو بنشینید، چه بسا ایشان به کلی با اشتغال شما در هنگام تاهل مشکل داشته باشند و حاضر نباشند که شما کار کنید.

لذا برای اینکه متوجه این مسائل بشوید و اینکه بتوانید تشخیص بدهید که آیا ایشان می‌تواند همسری برای شما باشند یا نه، بهتر است از او بخواهید که به خواستگاری شما بیاید و طی جلسات خواستگاری و تحقیقاتی که به عمل می‌آید می‌توانید به این تشخیص برسید که آیا ایشان گزینه مناسبی برای ازدواج با شما هستند یا خیر.

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top