حدیث

مقاله

اصول موثر در همسر گزینی

در انتخاب همسر عوامل موثر بسیاری باید لحاظ شود، و هر کسی باید قبل از اقدام به ازدواج در مورد یک به یک این عوامل بررسی های لازم را صورت دهد و در صورت اطمینان از تناسب لازم و منطقی ، مراحل بعدی را پیگیری نماید.
عوامل موثر و مهم همسر گزینی فراوان هستند مثل:عامل اخلاقی و روانی،دینی مذهبی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، آداب و رسوم و سنتها،لباس پوشیدن و آراستگی، اعتقادات و باورها و نگرشها، به خصوص تناسب سن و تحصیل و شغل، عوامل جسمانی و ژنتیکی، ملیت و حتی زبان، اصالت و نجابت خانوادگی، وابستگی ها، علائق و دلبستگیها،و... نکته مهمتر این است که ملاکها و معیارها باید اولویت بندی شود و طبق اولویت اقدام گردد و ضرورتی ندارد تمام این عوامل باهم در یک زمان و در یک نفر جمع شود بلکه به مرور زمان بعضی از صفات به کمک زن و شوهر در طی فرایند زندگی به وجود می آیند.
میزان اثر گذاری عوامل موثر در همسر گزینی متفاوت است.تعدادی از عوامل تعیین کننده است که دقت بیشتری را می طلبد.سن، تفاهمات دینی و مذهبی اعتقادات و بینش ها از جمله عوامل مهمتر می باشند که بررسی و دقت بیشتری لازم دارد. چنانچه تناسب و هماهنگی رعایت شود، انشاالله تعالی زندگی زناشویی،مادام العمر و بدون طلاق و همراه با شادی و نشاط خواهد بود.
در عوامل موثر در همسر گزینی هر چه شباهت های بین دختر و پسر بیشتر باشد جذابیت و کشش آنها به یکدیگر بیشتر است، شباهت ها بیشتر مواردی مانند اندیشه ها، باورها، و نگرش ها را در بر می گیرد. یکی دیگر از منابع جذابیت، تضادها و تفاوت ها است. یک فرد خجالتی ممکن است، یک فرد شجاع را جذاب بداند. یک آدم کم حرف ممکن است یک آدم پر حرف را جذاب بداند. این جذابیت به دلیل تضاد و تفاوت است، جذابیت تضادها و تفاوت ها، بیشتر در مورد منش و خصوصیات اخلاقی مطرح است که می تواند یکی دیگری را تکمیل کند.
تناسب فرهنگی بین خانواده ها و زوجین یکی از موارد تاثیر گذار در انتخاب همسر و ازدواج است که متاسفانه در صورت عدم توجه به تناسبات فرهنگی و در صورت وجود اختلاف فرهنگی، بسیاری از ناسازگاری ها و بهانه جویی ها از همین موارد اختلافی شروع می شود و اکثرا به جای ناخوشایند و ناپسند که همان طلاق است،منتهی می شود.
اولین شرط ازدواج موفق، رضایت زن و مرد است.اگر تمام عوامل هماهنگ باشد و یک طرف راضی نباشد ولو ازدواج با اصرار انجام گیرد، زندگی شاد و توام با گرمی و صمیمیت نخواهد بود.عشق یک طرفه جاده بن بستی است که راه به مقصود ندارد. بهتر است دست از اصرار ازدواج با کسی که شما را نمی خواهد بردارید و توکل به خدا کنید که اگر خدا بخواهد، موردی که شرایط شما را داشته باشد و خواهان شما باشد بزودی پیدا خواهد شد.
اصول همسر گزینی
همسر گزینی بر اساس اصولی انجام میگیرد:
اصل کفویت: نیاز است که عوامل موثر در همسر گزینی در دختر و پسر ، هماهنگی نسبی داشته باشد مثلا تحصیلات،مقوله های دینی و اعتقادی،خانوادگی ،فرهنگی و نیز آداب و رسوم اجتماعی. در ازدواج کفویت طرفین بسیار مهم است و عوامل بسیار زیادی است که در ازدواجِ موفق، موثر است و چنانچه بین زوجین در مورد این عوامل هماهنگی وجود داشته باشد نتیجه ازدواج شادکامی و خوشبختی است.
اصل جامعیت: لازم است در اکثریت موارد هماهنگی باشد مگر ابعاد روانشناختی و اخلاقی که در بعضی موارد یک طرف، طرف دیگر را تکمیل می کند.
اصل استقلال: این مورد اهمیت بیشتری دارد، استقلال در زندگی،مسکن، تصمیم گیریهای زندگی که باید در همسر گزینی مورد توجه قرار گیرد.
اصل مقایسه و تحلیل: بدین صورت که در گزینش همسر عوامل اثر گذار در دختر و پسر شناسایی و مقایسه و تحلیل می شود تا مشخص شود که ازدواج مناسب است یا خیر. در انتخاب از بین چند موقعیت نیز فن مقایسه و تحلیل است که تعیین کننده می باشد.
اصل امتیاز دادن: از بین موارد متعدد خواستگاران ، هر کدام امتیاز بیشتری داشتند و مناسب تر بودن انتخاب می کنید. ضمنا سعی شود به هیچ عنوان به جهت فشار روحی و روانی، شتاب زده تصمیم گرفته نشود و حتما با دقت و حوصله و با مشورت با مشاور متعهد و متشرع اقدام به گزینش مناسب گردد.
ایده آل گرایی در انتخاب همسر موجب می شود که دختر یا پسر با معیارهای ذهنی خود که تحقق آن به سادگی ممکن نیست، از انتخاب همسر خودداری کند و در نتیجه سن آنان از سنین معمولی ازدواج بالاتر رود و غالبا داوطلب و خواستگار مناسبی نداشته باشند.توقع خود را در حد معمول و عملی تعدیل نمایید و خواستگاری که دارای شرایط لازم و نسبی است را بپذیرید.
(ماخود از کتاب فنون همسر گزینی،حسینی بیرجندی با تغییر و تلخیص زیاد).

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top