حدیث

مقاله

هم صحبت خوبی برای همسرمان باشیم

عشق، محبت و علاقه آغازین یک زوج، به ویژه زوج‌های جوان که خداوند پس از ازدواج در دلشان قرار می‌دهد، با دیدن خوبی‌ها و زیبایی‌های ظاهری و باطنی در ایشان تقویت می‌شود. هم صحبتی، به ویژه خوب صحبت کردن با همسر، یکی از بهترین راه‌های ابراز عشق و علاقه به همسر و تقویت محبت دو سویه در آنهاست. همسر دوست دارد شریک زندگی‌اش با او هم‌صحبت باشد. وقتی لب می گشاید، از دهانش سخن ببارد. افراد خوش صحبت و خوش سخن کسانی‌اند که دیگران آرزوی شنیدن سخنان ایشان را دارند. آنان برای سخن گفتن، واژه هایی زیبا برمی‌گزینند؛ به مقتضای حال، سخن می گویند؛ معانی و مفاهیمی درست و سنجیده را در نظر می‌گیرند و با خوش رویی عباراتی را به زبان جاری می‌کنند. چنین اشخاصی سلاطین سخن‌اند؛ مخاطب را در قبضه‌ی خود دارند و به فرموده‌‌ی امیر مومنان علی(علیه السلام)، همیشه آنان را تشنه سخنان خود دارند و با این شیوه سخن‌وری، سیرابشان می‌کنند.[1]

چه خوب است همسران با هم، خوش صحبت باشند؛ به ویژه هنگامی که در برابر هم سخن می‌گویند، واژه‌هایی بسیار دقیق و زیبا برگزینند و به خوبی و خوش رویی بر زبان جاری سازند. این شیوه‌ی سخن گفتن با همسر، به ویژه درباره‌ی زنان، نه تنها محبت و عشق درونی به همسر را به گونه‌ای زیبا بروز می‌دهد و همسر را از آن آگاه می‌سازد؛ بلکه تاثیری فوق العاده نیز بر تقویت محبت و علاقه‌ی همسر خواهد داشت. سخن حکیمانه و زیبای رسول خدا در همین زمینه، از تاثیر فوق العاده هم صحبتی و خوش صحبتی همسران در افزایش مهر و محبت میان آنها نشان دارد.

مرد و زن در چنین موقعیتی می توانند با بیان برخی سخنان و عبارتهای زیبا و شکیل، همراه با لحنی زیبا و طنین دل نشین، با همسرشان هم صحبت شوند. بدین ترتیب، خواهند توانست تا اعماق وجود او را تسخیر کنند و بر عشق و علاقه‌ی درونی او به خود بیفزایند.
به همه همسران، به ویژه زوجهای جوان و کم تجربه توصیه می‌کنیم که اگر بر چنین کاری قدرت ندارند، از کسانی که در این زمینه مهارت دارند یا برخی کتب و منابع علمی و کاربردی مربوط کمک بگیرند؛ تمرین و ممارست در یادگیری و تجربه کردن کاربرد برخی واژگان و اصطلاحات ویژه، موجب تسلط بر این واژگان می شود و کاربرد آن در موقعیتهای حساس، کارساز خواهد بود. اگر مرد و زن بتوانند چنین زمینه‌ای را برای خود فراهم کنند، چنان فضای خوش، باصفا و دل نشینی را تجربه خواهند کرد که هیچ گاه از یاد نخواهند رفت.

به این عبارات زیبا و طنین دل نشین  که از حضرت صدیقه کبری، فاطمه زهرا(سلام الله‌علیها) خطاب به همسرشان حضرت علی(علیه السلام) نقل شده است، توجه کنید:

«روحی لروحک الفداء و نفسی لنفسک الوقاء یا ابا الحسن؛ ای اباالحسن، جانم به فدایت و خودم به قربانت.»[2]

زهرای مرضیه که تربیت یافته خانه با صفای رسول خدا بوده، ارادت قلبی و عشق درونی خود را به شوهر عزیزش این گونه عاشقانه بیان داشته است. یک زن چه اندازه باید فدایی و دلداده شوهرش باشد، تا چنین سخنان شگفتی از زبان او شنیده شود؟ به راستی کدام مرد را سراغ دارید که چنین سخنان سراسر عشق، وفاداری و محبت را از همسرش بشنود و عاشق و دلداده او نشود؟ وقتی زهرای مرضیه علاقه قلبی خود را به همسرش با چنین عبارتهای زیبایی بیان می‌کند، به یقین قلب با صفای مولایش و مولای هم مومنان را تسخیر می‌کند.

پی‌نوشت:
[1]. نهج البلاغه، حکمت 289
[2]. کوکب الدری، ج1، ص196

استفاده از منبع:
- کتاب سیره تربیتی و اخلاقی پیامبر و اهل‌بیت علیهم‌السلام در خانه و خانواده/ اسدالله طوسی/ انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی(ره)‏

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top