مقاله

من پسر خالم را دوست دارم

سوال: با پسر خاله ام یک سال هست در ارتباطم، اما وی شرایط ازدواج ندارد. از طرفی خواستگارهای خوب دارم که خانواده اصرار دارند جواب مثبت دهم، اما من واقعا نمی توانم پسر خاله ام را رها کنم.

پاسخ: از منظر اسلام ارتباط با نامحرم مردود است، علاوه بر این، ارتباط با نامحرم مى‏ تواند تبدیل به دامى براى خود شما گردد و ما حق نداریم خودمان را با دست خودمان، به هلاكت اندازیم. خداوند متعال می‌فرمایند: «لا تُلْقُوا بِأَیْدِیكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ» (بقره/195)
خانواده شما طبیعتا خیر و صلاح شما را می خواهند چرا که معلوم نیست نهایتا شرایط ازدواج پسر خاله تان فراهم شود یا خیر؟ لذا اگر خواستگارهای خوب را رد کنید معلوم نیست با بالا رفتن سن تان باز هم خواستگار مناسب داشته باشید و چه بسا به این روزها غبطه بخورید که کاش یکی از همین خواستگارها را داشتید. پس نباید بی دلیل افراد شایسته را رد کنید. رسول مکرم اسلام می فرمایند: «وقتی کسی که خلق و دین وی مایه رضایت است به خواستگاری می آید، به او زن دهید و اگر چنین نکنید فتنه و فساد در زمین فراوان خواهد شد» (نهج الفصاحه ح 1507)
توصیه ما این است اگر فعلا یا در آینده نزدیک، پسر خاله تان نمی تواند خواستگاری رسمی بکند و عقد کنید، وی را فراموش کنید و البته قبل از فراموشی ازدواج نکنید بلکه عاقلانه و منطقی وی را کنار بگذارید و در فضای فکری مناسب برای آینده خود تصمیم بگیرید.

پی‌نوشت
پاینده ابوالقاسم، نهج الفصاحه،تهران. 1326. سازمان انتشارات جاویدان

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top