حدیث

مقاله

سخنی با افرادی که بکارتشان را از دست دادند

دین مبین اسلام علاوه بر اینکه برنامه های انسان سازی برای آخرت ارائه کرده است، برنامه های منطقی و حساب شده ای برای حیات مادی بشریت دارد. به همین خاطر قوانینی را برای زندگی دنیوی وضع نموده است. قرآن کریم، مجموعه ای از ارزش های ثابت را مبنای آموزه های خود قرار داده است و انسان ها را دعوت ـ و گاه موظّف ـ نموده است که به این ارزش های والای انسانی پایبند باشند تا هم خودشان به آرامش برسند و هم موجب آرامش و رفاه اطرافیان و جامعه خود شوند. از جمله این ارزشها و احکام، چگونگی ارتباط بین زن و مرد هست، خداوند متعال در سوره نساء در مورد این امر می فرماید: « وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ »(نساء/31) یعنی و به زنان با ايمان بگو ديدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاكدامنى ورزند. بدیهی است عفت ورزی علاوه بر اینکه در آخرت موجب پاداش می گردد در دنیا نیز سبب آرامش و زندگی بهتر خواهد بود، اما اگر توجهی به این امر نشود، گرفتاری های دنیوی هم دامن گیرمان خواهد شد.
از جمله مواردی که در ارتباط با نامحرم موجب آسیب فراوان می گردد، فریب خوردن دختران هست که گاهی منجر به از دست دادن دختریت می شود و در نهایت ازدواجی هم انجام نمی‌گیرد!
سمیرا خانمی 28 ساله است که در انجمن رهروان ولایت ضمن ابراز تأسف از اتفاقی که برایش افتاده است می گوید: « دختری هستم تحصیل کرده، محجبه و از یک خانواده معتقد، چندسال پیش به طور کاملا اتفاقی با آقایی اشنا شدم او با زبان بازی توانست مرا فریب دهد و عفتم را برباید. در حالی که من اصلا چنین افرادی را پسر حساب نمی کردم. حالا از آن موقع تا به حالا جرأت ندارم ازدواج کنم، چون نمی دانم این مسئله را می توانم به خواستگار بگویم یا نه؟ اگر خانواده ام بفهمند زنده به گورم می کنند. شنیدم اگر عمل هم بکنم ازدواجم باطل هست. من از کار خود توبه کرده و شب و روز به درگاه احدیت گریه و زاری می کنم و توانستم فاصله ام را با خدایم کم کنم تا از گناهم بگذرد حال شما بگویید من چه کار کنم.

پاسخ کارشناسی به این سوال.
متأسفانه گاهی اوقات دختر خانم هایی هستند، که مثل شما گول می خورند. ای کاش قبل از شروع هر رابطه ای به اخر و عاقبتش اندیشیده شود تا چنین مشکلاتی برای هیچ خانمی پیش نیاد. اما حالا اتفاقی که افتاده است و باید آسیبش را به حداقل برسانیم. اولین قدم همان بازگشت به سوی خدا و توبه است که شما انجام دادید چون کسی که از کار گناه پشیمان نباشد راهنمایی فایده ندارد لیکن شکر خدا شما به بدی کار پی برده اید رسول مکرم اسلام می فرمایند: « اَلتَّوبَةُ حَسَنٌ وَ لكِن فِى الشَّبابِ اَحسَنُ» [1] یعنی توبه زيباست، ولى در جوانی زيباتر.
در مورد این موضوع لازم نیست با کسی صحبت کنید از جمله به خواستگارتان اصلا چیزی نباید گفته شود. از نظر اسلام برای جلو گیری از اشاعه فحشا و حفظ آبرو و ارزش افراد حق ندارید روابط و گناهانی را که مرتکب شده اید، برای کسی بیان کنید و تنها باید در پیشگاه خداوند به گناه خود اعتراف و از کارهای گذشته خود واقعاً توبه کنید که انشاء الله امید عفو و بخشش وجود دارد.(در مورد حکم شرعی از دفتر مرجع تان سؤال کنید)
در مورد باطل بودن ازدواج نیز بایستی از دفتر مرجع تقلیدتان سوال کنید. در مورد حق فسخ: در صورت که شرایط زیر حاکم باشد حق فسخ ازدواج وجود خواهد داشت:1- در ضمن عقد، باكره بودن شرط شده باشد. 2- در ضمن اجراي صيغه عقد، دختر با صفت بكارت توصيف شده باشد. 3-در هنگام خواستگاري و در گفتگوها واقع شود و دختر و وليّ او سكوت كنند و حرفي از عدم بكارت نزنند. در اين سه صورت اگر كشف خلاف شد، زوج حق فسخ دارد. در غير اين سه صورت اگر كشف خلاف شد، زوج حق فسخ ندارد، هر چند كه در عرف باكره نبودن عيب محسوب شود يا زوج گمان و حتي اعتقاد به باكره بودن داشته باشد»[2]

پی‌نوشت‌ها
1- نهج الفصاحه ص578 ، ح2006
2- فاضل لنکراني(ره)، جامع المسائل، قم، 1377، ج 1، س 1538، ص 433. ر.ک: امام خميني ره، تحرير الوسيله، نجف اشرف، الاداب، چاپ دوم دوم،1390 م، باب القول في العيوب الموجبه لخيار الفسخ و التدليس، مسئله 14، ص 296.
منبع: ولایت نت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top