حدیث

مقاله

مکیدن شست دست

یکی از عادات کودکان، مکیدن شست دست است. از آنجا که کودک از آغاز تولد با مکیدن پستان مادر و پستانک به آرامش می رسد و برایش لذت بخش می باشد،  این امر برای او نهادینه شده و به مرور که بزرگ تر می شود هر بار که حس ناراحتی به او دست داده  با مکیدن شست  سعی می کند به آرامش برسدواین عمل برای او رضایت بخش است.کودک بدین جهت شست را انتخاب می کند چون قابل دسترس بوده و هر زمان اراده کند می تواند از آن بهره مند شود.

برخی والدین این عمل را عادت بدی قلمداد کرده و کودک را از این کار منع می کنند، اما بسیاری از روانشناسان معتقدند که مکیدن شست هیچ گونه عارضه ای برای کودک ندارد.

البته جلوگیری از این عادت به خاطر غیر بهداشتی بودن دست کودک و بروز بیماری های مختلف ، مهم به نظر می رسد.مکیدن شست در کودک معمولاً تا سن ۵سالگی  ادامه دارد و خودبخود کنار گذاشته می شود.

به هر حال اگر از مکیدن شست کودک ناخرسند هستید بهتر است علت را شناسایی کنید. گاهی کودک گرسنه است یا احساس تنهایی می کند و... اگر بتوان علت را پیدا کرد مسلماً می توان جلوی این رفتار را گرفت.

به خاطر داشته باشید هیچگاه برای ترک این عادت از کارها و رفتار غیر متعارف استفاده نکنید چون این عمل نه تنها موجب برطرف شدن عادت نمی شود بلکه موجبات اختلالات رفتاری در کودک را فراهم کرده و آثار بدی در ذهن او، باقی می گذارد.

نویسنده: تاجیک، راهله

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top