حدیث

مقاله

مالکیت یا عشق

بارها شنیده اید که برخی افراد می گویند همسرم بقدری من را دوست دارد که لحظه ای طاقت دوری مرا ندارد و...

این انسان ها از طرفی حس مطلوبی از رفتار و گفته های همسر مبنی بر دوست داشتن دارند از سوی دیگر ناراضی از محدودیت بیش از اندازه هستند.

برخی همسران حتی مانع ادامه ی تحصیل یا اشتغال همسر شده و می گویند در نبود آن ها دلتنگ می شوند، رفتار این افراد ناخوشایند است چون دوست داشتن واقعی طوری است که به طرف مقابل اجازه بدهد تا به پیشرفت و ارتباطات اجتماعی سالم ادامه دهد نه آنکه مانع رشد همسر شود.

همسرانی که فکر می کنند به معنی واقعی همسر خود را دوست دارند و می خواهند او همیشه کنارشان باشد بدانند این عشق و دوست داشتن واقعی نیست بلکه حس تملک به فرد است.

یک انسان نیاز به پیشرفت و ترقی سازنده دارد و محدود کردن او در چهارچوبی خاص می تواند موجبات سلب آسایش او شود.

حس مالکیت به یک فرد می تواند موجب گسستن زندگی مشترک گردد به طوری که این احساس همراه با:

-کنترل مکرر همسر در هر زمان و مکان به طوری که او همواره سایه ی همسر خود را حس کرده و از اینکه مورد تعقیب و کنترل قرار گیرد احساس رنج می کند.

- همسری که حس مالکیت دارد همیشه در هراس از دست دادن همسر می باشد.

- احساس می کند رفتارش دوستانه و به صلاح زندگی می باشد و هیچ نقدی را پذیرا نیست.

اگر فردی همسر خود را به طور واقعی دوست داشته باشد حاضر است تحت هر شرایطی دوست داشته ها و علایق او را بپذیرد و مانع پیشرفت او نشود بلکه بستر رشد و موفقیت همسر را نیز آماده می کند.

همسرانی که مالکیت را جایگزین عشق و دوستی می کنند، افرادی هستند که اسباب رنج و آزار همسر را فراهم و موجبات خستگی و دلزدگی در او را فراهم می کنند.

به همسر خود عشق ورزیده و او را دوست بدارید و به نظرات و علایقش احترام گذاشته و ستونی برای پیشرفت او شوید. زندگی مشترکی دوام خواهد داشت که در آن همسران به خواسته ها و نیازهای هم احترام بگذارند.

نویسنده: تاجیک، راهله

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top