حدیث

مقاله

هدیه بی‌نظیر برای دخترمان

انتخاب گزینه ای است که هر لحظه انسان‌ها با آن روبرو هستند از انتخاب وب سایتی برای مطالعه و تحقیق گرفته تا انتخاب همسر و شغل، همه و همه نوعی انتخاب هستند. یکی از مهمترین انتخابها در زندگی روزمره انتخاب کادو برای عزیزان‌مان می‌باشد شاید در انتخاب کادو برای همسر، بر یک مرد به اندازه پلیس ضد شورش استرس وارد شود و با سوالات متعددی در ذهن خود روبرو شود. مثلا: شاید هدیه گیرنده سلیقه‌ش متفاوت باشد! شاید از رنگ دیگری خوشش بیاید! شاید فکر کند قیمتش کمتر است و دهها شایدی که در ذهنش نقش می‌بندد.
حالا با فرا رسیدن روز دختر، بر والدین لازم است که دل دختران خود را شاد کنند و با هدیه‌ای هر چند کوچک بر این هدیه‌های الهی، موجب شادی و سرورشان شوند. اما چه چیزی انتخاب کنیم که دختران‌مان بیشتر خوشحال شوند؟ در این نوشته بهترین کادو‌ خدمت والدین معرفی می‌گردد.
بهترین هدیه برای دختران هدیه‌ای است که بی نظیر باشد شاید فکر کنید هر چقدر قیمت هدیه بیشتر باشد بی نظیر و خوشایند خواهد بود اما باید عرض کنم این تفکر اشتباه است چون شما هر جنسی را تهیه کنید بهتر از آن در بازار موجود است و اتفاقا دختران ما به این کالاها نیازی ندارند، بلکه نیاز دختران ما مهر و محبت و الطاف پدرانه و مادرانه می‌باشد. متاسفانه نیاز اصلی خیلی از دختران به ورطه فراموشی سپرده شده‌ است و والدین صبح تا شام دنبال کارهای خود بوده و به نظر خودشان با در آمد بالا موجب خوشبختی فرزندان خود می‌شوند غافل از اینکه این فرزندان نیازمند نوازش و دوستی هستند دختران دارای احساسات بسیار لطیفی هستند. توقع آن ها از پدر زیادتر است و دوری و بی‌مهری پدر را نمی‌توانند تحمل كنند بنابراین آنها نیاز به توجه بیشتری دارند. برای سلامتی روحی و روانی فرزندان، پدر و مادر باید روابط بسیار عمیقی را با فرزندان خود برقرار كنند. محبت كردن، در آغوش گرفتن و بوسیدن فرزندان سهم بسیار زیادی در این مسئله دارد پیامبررحمت می‌فرمایند: «فرزندان خود را بسیار ببوسید، زیرا به خاطر هر بوسه خداوند مقامی در بهشت به شما می‌دهد»[۱]و همچنین می‌فرمایند: «کسی که فرزند خود را ببوسد خداوند برای او حسنه‌ای می‌نویسد»[۲] پس یک بوسه بر پیشانی فرزند و نوازش وی شاید ارزشش از هزاران کالای گران قیمت بیشتر باشد.
بهترین هدیه برای دختر این است که والدین‌ش با او دوست باشند تا دق دلی خود را پیش هر کس‌وناکسی باز نکند. امام جعفر صادق علیه‌السلام می‌فرمایند: «بدون ترديد، خداوند بر بنده خود به خاطر شدّت محبّت به فرزندش، رحم مى‌كند»[۳] وقتی فرزند در خانواده محبت ببیند در جای دیگر محبت جستجو نمی‌کند.
و در پایان اینکه اگر می‌خواهید دل دختران خود را شاد کنید به حرف‌های دلشان گوش کنید زمان خود را به رخ آنها نکشید به راستی مولایمان علی علیه‌السلام چه خوب فرمودند: «آداب و رسوم خود را به فرزندانتان تحميل نكنيد، زيرا آنان براى زمانى غير از زمان شما آفريده شده‌‏اند»[۴] ما هم باید با اقتدا به مولایمان به زمان و شرایط دختران خود احترام بگذاریم و خدا نکرده با ندانم کاری مانع خوشبختی‌شان نشویم.
پی‌نوشت‌ها:
۱-وسائل الشیعه، ج۲۰، ص ۱۹۸
۲- همان
۳-كافى(ط-الاسلامیه) ج ۶، ص۵۰، ح ۵
۴- شرح نهج‌البلاغه ابن‌ابى‌الحديد ج۲۰، ص۲۶۷، ح۱۰۲

  • عنوان: هدیه بی‌نظیر برای دخترمان
  • تاریخ: 2015/10/13 03:34
  • تگ‌ها:
  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top