حدیث

مقاله

اهمیت کاردستی برای کودکان

اهميت كاردستي در رشد جسمي، ذهني، اجتماعي و عاطفي كودكان

  آموزش كاردستي وسيله‌ي بسيار مهم و مناسبي براي ارتباط كودكان است به اين جهت كه به مربي امكان مي‌دهد تا برخي مفاهيم آموزشي را به بچه‌ها بياموزد.

  يك مربي علاقمند و پركار از آموزش كاردستي در جهت تقويت مهارتهاي فردي و گروهي كودك و نيز در آموزش غيرمستقيم مفاهيم علمي و هنري، فني و رفتاري بهره مي‌گيرد.

  همه‌ي بچه‌ها كم و بيش با كاردستي‌هاي مختلف آشنا هستند، آنان در سنين پايين‌تر با ساختن بادبادك، موشك و قايق كاغذي دنياي پر از تخيلات كودكانه‌ي خود را زيباتر و رنگين‌تر مي‌كنند و در سنين بالاتر با ساختن وسايل ساده‌اي مانند ميز و صندلي يا كتابخانه‌ي چوبي وسايل مورد احتياج خود را مي‌سازند و به اين ترتيب نيازهاي روزمره‌ي خود را برطرف مي‌كنند.

  ساختن كاردستي هم بچه‌ را سرگرم مي‌سازد و هم روحيه‌ي سازندگي را در آنها به‌ وجود مي‌آورد و با توجه به اين دو ويژگي است كه ما به جاي كاردستي عبارت سرگرميهاي سازنده را به كار مي‌بريم.

  در عبارت سرگرمي سازنده، واژه‌ي سرگرمي به معناي تفريح و پر كردن ساعات فراغت كودكان مي‌باشد و سازنده به معناي پرورش دهنده‌ي نيروي تفكر و عقل و نيز تقويت مهارتهاي گوناگون مي‌باشد.

  سرگرميهاي سازنده يكي از راههاي آموزش غيرمستقيم است، چون كودك به هنگام ساختن كاردستي مورد علاقه‌ي خود ارتباط نزديك با ابزار و مواد پيدا مي‌كند و همچنين به سبب علاقه و اشتياق نسبت به اين كار موقعيت بسيار مناسبي جهت آموزش مفاهيم مختلف علمي، فني، هنري و رفتاري پيش مي‌آيد كه مربي علاقمند و دلسوز مي‌تواند از آن استفاده ببرد مثلاً هنگام ساختن باغ وحش كاغذي مي‌توان كودك را با خصوصيات زيستي حيوانات و رده‌بندي آنها آشنا كرد.

  سرگرميهاي سازنده اگرچه جزء هنرها به شمار نمي‌آيند ولي مي‌توانند به آموزش مقدمات بعضي از هنرها كمك كنند و در آموزش عمومي هنر مفيد واقع شوند.

  كودك هنگام ساختن سرگرميها با برخي قواعد ساده و اوليه‌ي هنر آشنا مي‌شود، مثلاً هنگام رنگ‌آميزي دفتر نقش، قوانين ابتدايي نقاشي را مي‌شناسد و با ساختن ماسكهاو عروسكهاي نمايشي با بعضي مقدمات تئاتر آشنا مي‌شوند.

اسامي اشياء كم‌مصرف : ني پلاستيكي         كاموا           گوش ماهي         قوطي‌هاي دارو           هسته‌ي ميوه‌ها              حبوبات             پوست گردو و بادام

انواع تخته‌ها          گلهاي خشك شده           تكه‌هاي پارچه       فويل آلومينيوم          فرفره‌هاي كاغذي          كاغذهاي رنگي        چوب كبريت      جعبه كفش و...

پدیدآورنده: تاجیک، فاطمه

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top