حدیث

مقاله

روش های افزایش مهارت هم دلی در خانواده

خانواده در اسلام جایگاه رفیعی  دارد،به طوری که اگر خانواده از امنیت و آرامش کافی برخوردار شود،جامعه نیز از آرامش بهره مند خواهد شد.
وجود حس هم دلی در بین اعضای خانواده تضمین کننده تداوم و قوام زندگی است.در حقیقت هر چه قدر حس هم دلی در بین اعضای خانواده بیشتر باشد،میزان رضایت و نشاط و آرامش در خانواه بیشتر خواهد شد.
در این مختصر روش هایی که در تقویت و افزایش مهارت هم دلی در خانواده موثر هستند،بیان می کنیم:
۱. ابراز عطوفت و علاقه
ما عواطف مختلفی را در طول زندگی روزانه تجربه می کنیم و اظهار می نماییم،حالت عاطفی ما در هر لحظه بر ادراک،شناخت،انگیزش،تصمیم گیری و قضاوت های بین فردی موثر است.[۱]
نزدیکترین روابط انسانی در محیط خانواده شکل می گیرد،اگر این روابط از روی عشق و علاقه باشد،زندگی جذاب و با نشاط می شود.ابراز عشق و علاقه در محیط خانواده میان زوجین ،یا میان کل اعضای خانواده می تواند برکات خوبی در بهبود روابط و تقویت هم دلی بین خانواده باشد.[۲]
بررسی زندگی افرادی که سابقه تجربه بزهکاری و جرم را دارند،نشان می دهد که محبت و علاقه در بین خانواده آنها خیلی کم بوده است [۳].
پس به طور کلی ابراز عطوفت و علاقه چه در لسان و چه در مرحله عمل می تواند  نقش بسیار مهمی در حس هم دلی در یک خانواده سالم ایفا کند.
۲. احترام و تکریم
نخستین گام برای جلب عواطف و محبت دیگران،رعایت آداب و احترام در مقابل آنان است.[۴]
حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: کسی که پیر مسلمانی را توقیر و تجلیل نماید خداوند او را از ترس روز قیامت ایمن می دارد.[۵]
احترام و تکریم زمینه ساز اعتماد و جلب محبت بین اعضای خانواده هست، وقتی چنین قانونی در خانواده حاکم شد،حس هم دلی تقویت و افزایش خواهد یافت.
۳. دینداری‌
«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ ... »( النساء آیه : ۵۹)
«ای کسانی که ايمان آورده ايد ، از خدا اطاعت کنيد و از رسول و الوالامرخويش فرمان بريد ...»رضایت و دستور الهی در این است که بنده از خدا اطلاعت کند،در حقیقت چارچوب و ساختار زندگی بر این منوال طراحی شده است که دینداری و اطلاعت پذیری از خالق متعال در آن از ارزش و اهمیت ویژه ای بهره مند باشد.
دینداری تقویت کنده و اصلاح روابط هاست،شخص دیندار تلاشش بر این است که کسی را نیازارد و در حق کسی ظلم و جفا نکند وقتی چنین اصلی در خانواده حاکم  شود بهترین شرایط هم دلی و صفا در آن شکوفا خواهد شد.
۴. مسئولیت پذیری
اگر حس مسئولیت پذیری در خانواده ظهور پیدا کند[۶]به طوری که پدر در تامین آسایش و رفاه زندگی و مادر در قناعت و مدیریت فضای درونی منزل اعم از آشپزی و تربیت و تحصیل فرزندان،و فرزندان وظایف محوله را به نحواحسن انجام دهند، در این صورت حس هم دلی شکوفا خواهد شد.
اگر حس بی تفاوتی در مسئولیت ها رخ دهد،دل خوشی و صفا و صمیمیت در فضای خانواده کم عمق بوده و بی رمق خواهد شد.
۵.بردباری
شیوه زندگانی انبیای الهی در برابر ناملایمات بردباری و صبر بود.[۷]
خدواوند متعال درمعرفی حضرت ابراهیم می فرماید:« إِنَّ إِبْرَاهِيمَ لَحَلِيمٌ أَوَّاهٌ مُّنِيب ؛همانا ابراهيم بردبار و بسيار نيايشگر و توبه كار بود»(هود:۷۵)
در یک خانواده سالم با داشتن بردباری در مقابل مشکلات و سختی ها می توان هم دلی را تقویت کرده و افزایش داد.
 منابع:
[۱]. عبدالمحمدی،حسین،پیام هایی از قرآن،دفتر تبلیغات زندگی،۱۳۹۰،قم
[۲]. واعظ موسوی،سید مهدی،خانواده سبز،ص۶۰،استوار،۱۳۸۸؛مشهد
[۳]. جمعی از مولفین،روانشناسی اجتماعی،پژوهشکاه حوزه و دانشگاه،۱۳۹۰،قم
[۴]. محدثی،جواد،اخلاق معاشرت،بوستان کتاب،۱۳۸۲،قم
پی نوشت:
[۱]. جمعی از مولفین،روانشناسی اجتماعی،ص۲۳۹
[۲]. محدثی،جواد،اخلاق معاشرت،ص۲۴۵
[۳]. همان،ص۲۴۷
[۴]. جمعی از مولفین،روانشناسی اجتماعی،ص۲۴۴
[۵]. لئالی الاخبار، ص ۱۸۰
[۶]. واعظ موسوی،سید مهدی،خانواده سبز،ص۶۰
[۷]. عبدالمحمدی،حسین،پیام هایی از قرآن،ص۵۸

  • عنوان: روش های افزایش مهارت هم دلی در خانواده
  • تاریخ: 2015/10/13 03:19
  • تگ‌ها:
  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها